Dagens PS

Träningsexperterna eniga: Energikällan som avgör allt

Styrketräning eller konditionsträning. Morgon eller kväll. Allt kokar ändå ned till en energikälla du inte kan bortse från.
Styrketräning eller konditionsträning. Morgon eller kväll. Allt kokar ned till en energikälla du inte kan bortse från. (Foto: Karsten Winegeart/Unsplash)
Jennie Nysted
Jennie Nysted
Uppdaterad: 30 mars 2025Publicerad: 30 mars 2025

Proteinpulver. Energidrycker. Frukt. Kaffe. Eller ingenting? Mycket har sagts om kost och träning. Frågar du experterna är svaret dock enhälligt: här är energikällan som gäller.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Vi har tidigare kunnat konstatera att de livsmedel vi tror är mest hälsosamma, i själva verket kan vara minst gynnsamma.

Nu har turen kommit till kost och träning. Även här råder det nämligen skilda meningar kring vilka energikällor som är att föredra.

ANNONS

Innan vi berättar vad du ska äta kommer dock en viktig pekpinne i sammanhanget: Att du faktiskt äter – både före och efter träning.

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

Därför ska du äta före träning

Att träna på tom mage kan försämra din prestation, fördröja återhämtningen och öka risken för muskelnedbrytning. Gör du det motsatta, förbättras såväl uthållighet som resultat, skriver Fortune.

Du kommer även märka att ett litet intag före träning inte påverkar eventuella viktmål negativt.

ANNONS

Senaste nytt

Därför ska du äta efter träning

På liknande sätt fungerar det efter träning, då kroppen åter behöver fyllas på med bränsle. En bra tumregel är därför att äta inom två timmar efter träningspasset. Det bidrar till att påskynda kroppens återhämtning, och bygga upp muskler igen.

Att äta både före och efter träning spelar alltså en avgörande roll för både prestation och återhämtning, men vilken energikälla ska du välja?

ANNONS
Macka med jordnötssmör? Inte dumt alls efter träning om du frågar träningsexperterna.
Macka med jordnötssmör? Inte dumt alls efter träning om du frågar träningsexperterna. (Foto: Shutterbug75/Pixabay)

Kroppens främsta energikälla

Därom tvistar allt jämt de lärde och många vill svara protein. Det är förstås viktigt. Det tycker de experter som Fortune konsulterat också.

De lyfter dock fram kolhydrater som kroppens främsta energikälla – särskilt inför träning. Detta oavsett om du springer, går eller styrketränar.

Så hur ringar du bäst in denna energikälla? Här är några exempel.

Ät det här 15-30 minuter före träning

  • En banan
  • Två till tre grova kex
  • En bit rostat bröd
  • En granolabar
  • Sportdryck med socker

Ät det här två timmar efter träning

  • Chokladmjölk
  • Yoghurt med frukt och granola
  • Proteinshake + smörgås med jordnötssmör
ANNONS

Se upp! Många produkter med låg fetthalt till exempel yoghurt och proteinrika snacks, är ofta högprocessade. Det betyder att de innehåller tillsatser istället för naturliga ingredienser, vilket kan försämra deras hälsoeffekter.

Läs även:

Näringsforskaren: Här är de 3 värsta matfällorna. Dagens PS

Du lär bli förvånad – men det här stärker inte ditt immunförsvar. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jennie Nysted
Jennie Nysted

Redaktionschef på Dagens PS som bland annat bevakar världen, företag och privatekonomi.

Jennie Nysted
Jennie Nysted

Redaktionschef på Dagens PS som bland annat bevakar världen, företag och privatekonomi.

ANNONS
30% på svensk ekologisk hudvård

Passa på att få 30% rabatt på alla produkter – från och med 24 mars till 2 april! Erbjudandet gäller på hela sortimentet, förutom refill deodorant. Missa inte chansen att fylla på din hudvårdsrutin med naturliga och ekologiska produkter.

Handla här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]