Nordea har Kambi, NCC, Nobia och Saab som sina favoriter bland svenska småbolag, enligt bankens analysteam.
Nordeas experter: Fyra aktiefavoriter just nu


Finwire
Uppdaterad: 15 aug. 2018Publicerad: 15 aug. 2018
ANNONS
De fyra aktierna presenteras på onsdagen i rapporten Small Cap Stock Picker. Banken poängterar att det inte handlar om någon portfölj utan helt enkelt de bästa idéerna inom småbolag just nu.
Bolag som anses vara läge att sälja är Avanza, Clas Ohlson och Nibe. Det är baserat på närliggande negativa triggers samt höga absoluta och relativa värderingar.
ANNONS
Som Dagens PS rapporterar i börsrapporten har Nordeas rapport fått flera av småbolagen att lyfta på onsdagen.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.
Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS