Den som är över 50 år och förmögen kan snart ansöka om visum i Thailand som enligt Allt om resor i Expressen “sträcker sig tio år framåt”.
Thailand lockar rika svenskar


Mest läst i kategorin
Tidningen hänvisar till ett uttalande från en talesman för den thailändska regeringen. Det tioåriga visumet ska ersätta det gamla, ettåriga visumet, framgår det.
“De som söker förväntas vara utlänningar som bor i provinser som Chiang Rai, Chiang Mai och Chonbur”, säger talesmannen, enligt artikeln.
Den som söker ska uppfylla ytterligare några villkor, det första kravet handlar om en månadsinkomst på motsvarande runt 26.000 kronor, dessutom ska han eller hon ruva på en förmögenhet på omkring 770.000 kronor plus ha “en sjukförsäkring som täcker sjukhusvistelser och kan dessutom bidra med minst 10 000 dollar, vilket motsvarar cirka 90 000 svenska kronor i årlig täckning”, skriver allt om resor.
MISSA INTE: “Thailand stänger turistparadis” >
URSPRUNGSKÄLLAN: “Så ska Thailand locka de rika besökarna” >

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Passa på att få 30% rabatt på alla produkter – från och med 24 mars till 2 april! Erbjudandet gäller på hela sortimentet, förutom refill deodorant. Missa inte chansen att fylla på din hudvårdsrutin med naturliga och ekologiska produkter.