Den tyska fackföreningen, UFO, vill initiera en strejk med kabinpersonalen på tyska flygbolag. Förberedelserna är redan igång och uppemot 30.000 anställda kan vara delaktiga.
Massiv flygstrejk på gång i Tyskland


Mest läst i kategorin
De anställda jobbar på bland annat Lufthansa, Eurowings och Germanwings, rapporterar branschsajten Check-in.
Ett besked om strejken väntas komma från UFO på måndag den 14 oktober, enligt sajten.
Kabinpersonalens krav avser främst löneökningar men skiljer sig i storlek beroende på flygbolag.
På lågprisflygaren Eurowings vill kabinpersonalen också ha ett pensionsavtal medan de på Germanwings vill se en uppgörelse kring deltidsanställning.
Senaste stora kabinstrejken var i november 2015 när cirka 4.700 flygningar fick ställas in under en sjudagarsperiod. Då drabbades över en halv miljon resenärer.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Passa på att få 30% rabatt på alla produkter – från och med 24 mars till 2 april! Erbjudandet gäller på hela sortimentet, förutom refill deodorant. Missa inte chansen att fylla på din hudvårdsrutin med naturliga och ekologiska produkter.