Dagens PS

Flygresor dyrare och flygplats stängs?

Den föreslagna flygskatten får ödesdigra konsekvenser
Den föreslagna flygskatten får ödesdigra konsekvenser
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 24 feb. 2017Publicerad: 24 feb. 2017

En utredning som regeringen tillsatt föreslår att en specialskatt ska införas på tre olika nivåer – och den drabbar ytterst resenärerna.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Enligt Dina Pengar handlar det om en skatt på 80 kronor för resor inom Europa medan skatten blir 280 kronor för resor utanför Europa, maximalt 600 mil från Arlanda.

Slutligen är förslaget en skatt på 430 kronor på resor längre än 600 mil utanför Europa.

ANNONS

Skatten ska inte omfatta barn under två år men enligt tidningen skulle en resa till USA, om utredningens förslag går igenom, bli minst 430 kronor dyrare och flygbolagen får till en början med betala notan men i slutändan hamnar den på passagerarnas bord.

Totalt väntas flygskatten generera 1,8 miljarder kronor till statskassan och bakgrunden är att man vill få folk att resa klimatsmartare.

Men flygbolagen rasar och enligt Norwegianchefen Bjørn Kjos leder pålagan bland annat till att flygplatsen Skavsta måste stänga, skriver Dina Pengar.

Även SAS styrelseordförande Fritz Schur är upprörd:

“Förslaget är feltänkt från början till slut”, säger han.

“Det är min förhoppning att politikerna ska inse vilka negativa effekter en flygskatt ska få för Sverige och att flygskatten aldrig når riksdagens bord.”

MISSA INTE: Flygbolagets räd chockar: “SAS är desperat”  >

ANNONS

LÄS ÄVEN: SAS hånar Miljöpartiets nya flygskatt  >

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
30% på svensk ekologisk hudvård

Passa på att få 30% rabatt på alla produkter – från och med 24 mars till 2 april! Erbjudandet gäller på hela sortimentet, förutom refill deodorant. Missa inte chansen att fylla på din hudvårdsrutin med naturliga och ekologiska produkter.

Handla här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]