På auktion: Neil Armstrongs månstoft från 1969

Armstrong
Neil Armstrong, Buzz Aldrin and Michael Collins år 1969. (Bild: TT)
Jennie Nysted
Jennie Nysted
Uppdaterad: 09 apr. 2022Publicerad: 09 apr. 2022

Alla som någon gång drömt om en egen måne, eller åtminstone en del av den får nu chansen när proverna som astronauten Neil Armstrong 1969 samlade in på månen läggs ut på Bonhams i New York, skriver Robb Report.

När astronauten Neil Armstrong den 20 juli 1969 för första gången i historien beträdde månen var det nog få, allra minst Armstrong själv, som anade att de prover som då samlades in skulle komma att säljas på auktion 53 år senare.

Som vi alla vet har mycket skett sedan dess. Neil Armstrong gick ur tiden 2012 och månen är numera relativt välbesökt. Den 13 april kommer fem aluminiumkapslar som innehåller månpartiklar från Armstrongs Apollo-uppdrag att säljas på auktionsverket Bonhams i New York.

Av dessa har fyra prover egenhändigt samlats in av Armstrong under månlandningen 1969, skriver Robb Report.

Armstrong

Här är kapslarna med månpartiklar som nästa vecka går på auktion. (Bild: Bonhams)

Utomjordiskt pris

För dig som undrar vad en unik del av rymdhistorien kan vara värd kan vi meddela att priset är av utomjordisk natur och väntas landa mellan 800 000 och 1,2 miljoner dollar, skriver Robb Report.

För att krydda upp både historien och månstoftet kan tilläggas att de berömda proverna en gång ansågs vara förlorade av Nasa. Detta sedan det under 2005 uppdagades att en före detta intendent för rymdmuséet Cosmosphere i Kansas skulle ha stulit och sålt föremål tillhörande NASA. Däribland väskan med månproverna som lyckligtvis återgäldades i välbevarat skick och kunde verifieras som äkta, skriver Robb Report.

Nu väntar en historisk auktion i nästa vecka och ett stort steg framåt för Bonhams.

Läs även: Elon Musk vi gör en robottaxi i massiv skala

Läs även: The Rock: Den största diamanten som gått på auktion

Jennie Nysted
Jennie Nysted

Jennie Nysted
Jennie Nysted

Spela klippet

Skärpta straff för olaglig finansiell verksamhet

Nu ska finansbrott likställas med organiserad brottslighet. Det anser Ekobrottsmyndigheten, som kräver hårdare straff för brott på finansmarknaden. Se mer i videon ovan. Rikard Jermsten är nytillträdd generaldirektör och chef för Ekobrottsmyndigheten. Han anser att finansbrott är lika allvarliga som organiserad brottslighet. Därför behövs hårdare straff. MISSA INTE: Thedéens skarpa varning: Värre läge än 2020 […]