Aquador 400HT är det största och mest avancerade motorbåtsmodellen från finska Aquador. Med en välutrustad interiör kombinerar modellen flexibiliteten hos en dagbåt med komforten hos en långfärdscruiser.
Nya Aquador 400HT – största och mest flexibla modellen


Mest läst i kategorin
Häng med ut på nya Aquador 400HT.
400HT – största modellen från Aquador
Har har vi en avancerad modell som samtidigt är den största från finska Aquador, som ingår i svenska Nimbus Group.
Motorbåten har en välutrustad interiör med tre dubbelhytter som rymmer upp till åtta personer.

Hytten i fören är utrustad med en stor säng som fyller hela fören och en stor garderob. De två andra gästkabinerna är separerade med dörrar och har privata förvaringsutrymmen.
Salongen har en öppen planlösning med en U-formad sittgrupp, ett fullt utrustat kök och ett badrum med separat dusch.
Det finns vidare ett stort akterdäck med en solbädd och en plattform för enkel åtkomst till vattnet.
Senaste nytt
Rymlig och flexibel
Designen ger ett rymligt interiör och generös däckyta, vilket gör den idealisk för både avslappning och funktionalitet.

400HT är stabil, även i högre hastigheter.
Båtens gångläge känns balanserat och dess design gör det möjligt att ha en stabil och njutbar åktur, oavsett i lugnt eller snabbare tempo, berättar Motorboat & Yachting.
Marschfart ligger på runt 29 knop och båten har en bränsleförbrukning på omkring 84 liter i timmen, med en räckvidd på upp till 207 nautiska mil på en tank.

Tyst båtfärd
Båten är tyst under färd genom ljudisoleringen av de två Volvo Penta D4-motorerna.
Prislappen ligger runt en halv miljon euro beroende på motoralternativ och utrustning.
Aquador 400HT är kanske inte lika estetiskt tilltalande som de mindre modellerna men det tar den igen genom flexibiliteten.

Fakta
Längd: 12,1 meter
Bredd: 3,96 meter
Djup: 1,05 meter
Torrvikt: 8 200 kg
Bränsletank: 700 liter
Vattentank: 250 liter
Kapacitet: 12 personer
Motoralternativ: Två Volvo Penta D4-320 (inombordare), Mercury V6 270 (utombordare) eller Mercury V10 Verado 350 (utombordare)
Maxhastighet: Upp till 36 knop beroende på motoralternativ

Läs även:
Nimbus Group lanserar Aquador i USA. Dagens PS
Bildspecial – förhandstitt på nya Aquador 300 HT. Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.