Nu är det dags för årets första julauktion där du kan ropa hem en helt ny juluppsättning och skapa en uppdaterad julkänsla hemma.
Tomte-feber: Pimpa ditt hem på årets julauktion
Ikea har redan börjat.
Många av Sveriges städer likaså. Julskyltningen har en förmåga att dra igång allt tidigare för varje år som går. I alla fall känns det så när du redan i oktober hör “Last Christmas” för första gången på skvalradion.
Nu när mörka november är som mörkast, kan det dock börja kännas skönt att ta fram ljusstakarna, och hjälpa solens fattiga försök att sprida ljus några ynka timmar mitt på dagen.
En ny jul
Crafoord auktioner i Malmö har därför samlat ihop en vacker julauktion som hjälper dig pimpa din gamla juluppsättning med trevliga, gamla nyheter.
Här hittar du advents- och julföremål från tidigt 1900-tal och fram till våra dagar, liksom keramiktomtar, och julgranskulor från 1900-talets mitt, tillsammans med adventsljusstakar och Georg Jensens populära juldekorationer.
Unna dig en uppdaterad jul 2.0 i år.
Här hittar du:
Journalist, författare och expert på historia inom näringslivet, klassiska båtar och bilar.
Rätt företagsförsäkring online på ett ögonblick
Lika enkelt att köpa företagsförsäkring som det är att shoppa kläder. Se ditt pris direkt!
Ge årets julgåva till forskningen – så får du vårt hjärta
Ge årets julgåva till Hjärt-Lungfonden, så får du vårt hjärta i form av ett elegant diplom, ett digitalt julkort och en e-postsignatur.