Dagens PS

Minecraft-filmen krossar allt motstånd

minecraft
Den 2 april var det galapremiär för filmen "A Minecraft Movie" på Rigoletto i Stockholm. (foto: Magnus Lejhall/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 07 apr. 2025Publicerad: 07 apr. 2025

“A Minecraft Movie” snyggar till Hollywoods siffror. Under helgen har filmen blivit en formidabel biljettsuccé i främst USA och Kanada, men även internationellt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Biograferna i USA och Kanada har dragit in uppskattningsvis svindlande 157 miljoner dollar under Minecraft-filmens första dagar på bioduken, berättar Fortune och uppger att rullen samtidigt väntas ha inbringat 144 miljoner dollar internationellt.

Det skulle betyda att “A Minecraft Movie” redan har gett 301 miljoner dollar i klirr, och då har filmen nyss börjat visas på världens biosalonger.

ANNONS

Glada över den enorma responsen

“Vi är bara glada över att publiken svarar och att alla går till biografen”, säger Pamela Abdy, medordförande och vd för Warner Bros.

“Man kan inte underskatta värdet av uppriktig, underhållande och glädjefylld film”, säger Michael DeLuca, även han medordförande och vd, berättar Fortune.

Nu hägrar vårlov i skolan och då är förväntan att det tar spinn ännu mer för filmen, som är regisserad av Jared Hess (“Napoleon Dynamite”) och är en samproduktion mellan Legendary Entertainment och Warner Bros.

Filmen uppges ha kostat 150 miljoner dollar att spela in, exklusive marknadsförings- och marknadsföringskostnader.

ANNONS

Senaste nytt

Minecraft mest sålda spelet i historien

Jack Black och Jason Momoa spelar huvudrollerna (Danielle Brooks, Emma Myers och Sebastian Eugene Hansen).

ANNONS

I filmbranschen finns inga garantier för något, men ett erbjudande baserat på det mest sålda videospelet genom tiderna tycks fungera alldeles utmärkt.

“Vi gjorde filmen för fansen och fansen överträffade våra förväntningar”, säger DeLuca, enligt Fortune som rapporterar 10-i-topplistan över helgens bio-biljettförsäljning i USA och Kanada.

Medan “A Minecraft Movie” har dragit in beräknade 157 miljoner dollar under fredag till söndag i biograferna i USA och Kanada har tvåan på listan, “A Working Man”, bara genererat 7,3 miljoner dollar och Snövit, “Snow White” 6,1 miljoner dollar, vilket placerar filmen på fjärde plats i biljettligan.

Det var svenskarna Markus Persson och Jens Bergensten som konstruerade Minecraft.

Mojang, som ägde rättigheterna till spelet, och spelstudion såldes 2009 till Microsoft för 2,5 miljarder dollar.

Missa inte: Anställda grät floder – “Notch” blev stenrik Dagens PS

Läs också: De lever på Minecraft-miljarderna Dagens PS

Läs vidare: Markus “Notch” Persson skissar på ny spelsuccé Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]