Dagens PS

Michelle Obama startar intervjupodcast på Spotify

Podcasten heter "The Michelle Obama Podcast" och har premiär 29 juli. (Foto: TT)
Marc Malmaeus
Marc Malmaeus
Uppdaterad: 21 juli 2020Publicerad: 17 juli 2020

Författarinnan, entreprenören och tidigare presidenthustrun Michelle Obama släpper en podcast på Spotify i slutet av månaden. Hon kommer att intervjua gäster och fokusera på ” nya och svåra konversationer”.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Några av gästerna kommer att vara talkshow-värden Conan O’Brien, skådespelaren Craig Robinson och journalisten Michele Norris, skriver Entreprenur.com.

“Min förhoppning är att serien kan vara en källa till att utforska meningsfulla ämnen tillsammans och reda ut många av de frågor vi alla försöker besvara i våra liv”, säger hon i ett videoklipp.

ANNONS

Ämnena ska inkludera coronaviruset och etnicitet. Spotify har nyligen skrivit på ett avtal med produktionsbolaget Higher Ground, som Michelle Obama driver tillsammans med sin make Barack Obama.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Försenat eller inställt flyg?

Vi hjälper flygpassagerare att samla in ersättning för försenade och inställda flyg, vi vinner mer än 99% av våra stämningar.

Gör anmälan
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS