Sällsynt målning kan dra in miljard på auktion

"L'empire des lumières" lär dra in runt en miljard kronor på auktion.
"L'empire des lumières" lär dra in runt en miljard kronor på auktion. (Foto: Christie's)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 23 sep. 2024Publicerad: 24 sep. 2024

En sällsynt målning av René Magritte förväntas dra in upp emot en miljard kronor på auktionshuset Christie’s i höst. Det kan ge välbehövligt klirr i kassan för en industri som får det allt svårare att klubba igenom rariteter.

Tomt i plånboken? Ja, det börjar även synas på världens auktionshus där försäljningarna går trögt på sina håll.

Därför är en sällsynt målning i den kända René Magritte-serien “L’empire des lumières” en positiv nyhet för Christie’s.

Kan dra in rekordsumma

Målningen lär nämligen få en hel del höga bud och landa någonstans kring motsvarande en miljard kronor, eller minst 95 miljoner dollar.

I “L’empire des lumières” eller “Ljusets rike” utforskade den belgiske surrealistiske konstnären René Magritte ljuset genom att måla en solbelyst himmel ovanför en förmörkad gatubild.

Experimenterade med ljuset

Magritte som föddes i slutet av 1800-talet blev känd för sina skildringar av välbekanta föremål i oväntade sammanhang.

“Ljusets rike” från 1954 utgör inget undantag, och målningen är del i en samling som består av 27 målningar där han experimenterar med ljuset på mörka gator, berättar CNN Style.

Tillbakablick

Christie’s sätter ribban högt inför auktionen i New York genom att blicka bak två år i tiden då ett annat auktionshus – Sotheby’s i London – klubbade igenom en annan målning i samma Magritte-samling för motsvarande runt 800 miljoner kronor.

Så strålkastarljuset är fullt påslaget inför det stora intresset som “Ljusets rike” lär få i november.

Max Carter, Christie’s vice ordförande, beskriver verket som “perfekt”.

“Den är utan tvekan det finaste, mest skickligt återgivna och vackra i serien.”

Läs även:

Heta klockauktionen att hålla koll på. Dagens PS

Ikoniska gitarren på auktion – för fyra miljoner. Dagens PS

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin