Föreställ dig att dina avlagda gympadojor var värda miljoner. Och såldes igen och igen. Det har blivit vardagsmat för basketstjärnan Michael Jordan, vars Nike Air Ships nu åter är till salu.
Auktionsfeber: Dojan som kan slå rekord – igen
De är ju egentligen bara skor, men tänk att värdet på fixstjärnan Michael Jordans pjuck aldrig slutar att fascinera.
Ett fenomen som Dagens PS återkommande kunnat rapportera om.
Femte NBA-matchen
Denna gång rör det sig om ett par spelburna och signerade Nike Air Ships som burits av Michael Jordan tidigt i karriären. Närmare bestämt under hans femte NBA-match, efter vilken han skänkte dem till en boll-Kalle vid namn T.J. Lewis.
Resten är som vi brukar säga historia.
Gick för 16 miljoner
Under 2021 sålde Lewis skorna, tillsammans med sitt personalkort från säsong 1984-1985 för närmare 1,5 miljoner dollar vid en auktion på Sotheby’s.
Nu är det alltså dags igen, då Michael Jordans åtråvärda skor ännu en gång ska säljas. Denna gång via auktionshuset Goldin, där toppbudet just nu ligger på 160 000 dollar, motsvarande 1,7 miljoner kronor, skriver Robb Report.
Jordans modell återuppstår
En pris som sannolikt kommer att skjuta i höjden under de närmaste veckorna, om vi utgår från hur tidigare försäljningar slutat.
Som tillägg till det har marknaden för sneakers formligen exploderat på senare tid.
Auktionen hos Goldin vara till och med den 13 september och sammanfaller med att Nike blåst liv i modellen Air Ship.
Först till kvarn!
Läs även:
Michael Jordans sneakers såldes för 22 miljoner
Stjärnans Nike Air Jordan värderas till 3 miljoner