Sotheby’s, ett av världens mest ansedda auktionshus, har länge varit synonymt med försäljning av exklusiva konstverk och lyxvaror.
Ikoniska gitarren på auktion – för fyra miljoner
Men i en tid där gränserna mellan traditionell konst och popkultur suddas ut, tar Sotheby’s nu ett steg in i en ny era genom att introducera popkultur-memorabilia i sina auktioner.
Detta markerar en spännande expansion för auktionshuset, som nu vill tilltala en bredare publik genom att erbjuda objekt som har en djup förankring i modern musikhistoria och filmkultur.
Gitarren – auktionens stora stjärna
Den kommande auktionen kommer att pågå i London mellan den 29 augusti och 12 september. Den innehåller en rad unika och eftertraktade föremål från både musik- och filmvärlden.
Ett av auktionens mest uppmärksammade objekt är en Vox HDC-77 elgitarr, spelad av den legendariske musikern Prince, enligt Robb Report.
Gitarren, känd som “blackburst,” använde Prince under hans turnéer med bandet 3rdeyegirl i mitten av 2010-talet.
Denna pärla kan komma att kosta upp till 383 000 dollar, motsvarande ungefär 4 miljoner kronor.
För Beatles- och Oasis-fantaster
Ett annat framstående föremål i auktionen är ett Steinway-flygel som har använts i den berömda Studio 3 på Abbey Road Studios.
Flygeln, som studion köpte år 1973, var flitigt använd av några av musikens största namn fram till 2016, då den blev ersatt av en nyare modell.
Trio av gitarrer
Detta objekt, som kan bli så dyrt som 2,7 miljoner kronor, har varit en central del av många ikoniska inspelningar av artister som Paul McCartney, Pink Floyd samt Amy Winehouse.
För fans av bandet Oasis erbjuder auktionen även en trio av gitarrer som bandets frontman Noel Gallagher använt.
Dessa gitarrer, med prisförväntningar mellan 25 500 och 102 000 dollar, bär på en rik historia och är symboler för en tid då Oasis dominerade musikscenen.
Se även:
Nu kan du köpa John Lennons ikoniska glasögon. Dagens PS
Miljardärens exklusiva vinförsäljning slog rekord. Dagens PS
Frilansskribent på Dagens PS sedan 2023 som bevakar mat, vin och krogar.