Idag är isglassen Piggelin en av GB-sortimentets absoluta klassiker och har funnits på glasskartan i över 50 år. Här är dess historia.
Historien om Piggelin - kungen av isglass


Mest läst i kategorin
Att äta glass är långt ifrån någon ny företeelse. Suget efter att tugga och slicka i sig fruset har funnits med mänskligheten genom årtusenden.
De äldsta spåren av glass-ätare härstammar från Kina, cirka 3000 år före kristus. Då blandades frukter och bär tillsammans med is och snö till en smet som man gladeligen tuggade i sig.
Lite av en föråkare till det som idag kallas sorbet.

I Venedig äts det glass på Dodge-palatsets ytterväggar. (Foto: WikiCommons)
Till Europa kom glassen i denna sorbet-variant via Marco Polos långresor i Asien slutet av 1200-talet. Han hade varit i Kina och där sett och smakat denna märkliga företeelse, men fann den för god och tog med sig konceptet hem.

Circa 1300, Venetian traveler Marco Polo (1254 – 1324) in the court of the Great Khan, Kublai. Entered the Khan’s diplomatic service, and famously traveled cross China. Wrote ‘The Travels of Marco Polo’ in a Genoese prison.
Själva ordet glass i svenskan finns dokumenterat 1750 av Carl von Linné, då han noterar “Glaske är nu nobelt i giästbod hoos nobiles” – alltså att något som vi idag kan räkna som glass, ätes under sommaren av adeln.
Även Kajsa Warg skriver om glassen i hennes kokbok från 1755.
Här är definitionen
Annars konstaterar Svenska akademiens ordbok (SAOB) att glass är ” maträtt bestående av en frusen blandning av huvudsakligen grädde o. äggulor (med tillsats av socker, ofta äv. av vanilj, fruktsafter o. d.), stundom äv. om frusen blandning av vatten, socker o. fruktsaft”.

Puck är en av våra äldsta gräddglassar. Tyvärr finns inte glassgubbarna kvar längre än som reklamskyltar för GB. (Foto: Stockholmskällan)
Första gången pinnglassen erbjöds svenska konsumenter var på Stockholmsutställningen 1930. Fem år senare lanserades Puckstång och sedan har glassen blivit en del av den svenska sommaren.
Senaste nytt
Genombrottet
Det stora genombrottet för glassen som produkt kom emellertid på 1950-talet. Och idag är vi svenskar tvåa i Europa – självklart efter Norge – i att äta glass.
2010 till exempel, så petade vi i oss hela 97,9 miljoner liter glass – allt enligt Jordbruksverkets statistik.

Året är 1972 och Piggelin är en av årets nyheter. Gick att få i två smaker men bara Tutti-frutti har överlevt till idag. (Foto: GB)
Men Piggelin då?
Det är idag den minsta glassen i GBs sortiment. Den hade premiär 1972 och fanns då både med dagens Tutti-Frutti-smak och med en röd apelsinsmak.
En Piggelin kostade 50 öre och var då långsmal och cylinderformad.

Det är såhär som vi ser Piggelin idag. Den finns kvar i GBs sortiment och lär nog inte försvinna än på många år. (Foto: GB)
Redan året efter försvann apelsinsmaken och ersattes av en gul glass med citron-smak men även den försvann efter två år.
Sedan dess är det dagens Tutti-frutti-variant som härskat genom decennierna.
Mer läsning:
Såhär blandar du en Piggelin-drink
Årets godaste glass finns i Göteborg

Journalist, författare och expert på historia inom näringslivet, klassiska båtar och bilar.

Journalist, författare och expert på historia inom näringslivet, klassiska båtar och bilar.