Intresset för båtar är lika stort om inte större jämfört med förra året, vilket var ett rekordår. Det gäller både nya och begagnade, rapporterar DN.
Båtar säljs fortare än någonsin i Sverige


Mest läst i kategorin
Vd Mats Eriksson på båtbranschens riksförbund Sweboat gör bedömningen att försäljningen ökade med 25 procent förra året, och trenden ser ut att fortsätta.
Enligt Blockets marknadsplatsdirektör Henrik Littorin råder störst efterfrågan på båtar i storstadsområdena, men ökningen uppges ha skett över hela landet. Båtmarknaden sägs ha varit väldigt stabil i flera år, vilket har förändrats i och med coronapandemin.
Båttillverkaren Nimbus börsnoterades nyligen på First North.
Läs mer på DN.se.
Läs även: Bibie – mahognydrömmen från Lidingö »

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Passa på att få 30% rabatt på alla produkter – från och med 24 mars till 2 april! Erbjudandet gäller på hela sortimentet, förutom refill deodorant. Missa inte chansen att fylla på din hudvårdsrutin med naturliga och ekologiska produkter.