Dagens PS

WHO-chefen varnar för nästa pandemi 

WHO
Nästa pandemi är en “epidemiologisk säkerhet”, säger Tedros Adhanom Ghebreyesus (Foto: Laurent Cipriani/AP/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 09 apr. 2025Publicerad: 09 apr. 2025

När världen släpper garden är det dags att höja blicken. Det menar WHO:s högsta chef, som nu varnar för att nästa globala sjukdomsutbrott är oundvikligt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Vid ett möte i veckan slog Tedros Adhanom Ghebreyesus, generaldirektör för Världshälsoorganisationen (WHO), fast att världen inte kan luta sig tillbaka efter covid-19.

“Detta är inte en teoretisk risk; det är en epidemiologisk säkerhet”, sa han under öppningen av det trettonde mötet om WHO:s pandemiavtal.

ANNONS

Han påminde om att covid-19 kan kännas som ett avlägset minne – men att nästa smäll mycket väl kan komma imorgon. Det rapporterar Newsweek. 

Nya virus – nya hot

Orosmoln har redan börjat torna upp sig. Så sent som förra månaden upptäcktes ett nytt coronavirus i Kina. Samtidigt fortsätter virus som Ebola, Marburg och fågelinfluensan att cirkulera – inte bara bland djur utan också människor.

“Det kan hända om 20 år eller mer, eller så kan det hända imorgon. Men det kommer att hända, och oavsett när måste vi vara redo”, sa Ghebreyesus.

Nu vill WHO att världens länder enas om ett nytt pandemiavtal för att förbättra både beredskap och samarbete inför framtida kriser.

Läs även: WHO varnar: USA:s beslut kan bli ödesdigert. Dagens PS

ANNONS

Senaste nytt

Avtalet splittrar

ANNONS

Men inte alla är med på tåget. 

USA:s tidigare – och nu återinsatte – president Donald Trump har kallat WHO:s hantering av covid-19 för ett misslyckande och drog tidigare ur USA ur organisationen. En exekutiv order från januari 2025 återupptog det beslutet.

WHO:s chef försöker nu dämpa oron. Han understryker att det nya avtalet inte hotar någon medlemsstats suveränitet utan tvärtom stärker ländernas egna och gemensamma förmågor.

En pandemi slår hårdare än krig

I sitt tal jämförde Tedros pandemins effekter med världskrigens:

“Första världskriget dödade cirka 15 till 22 miljoner människor, medan influensan 1918 dödade omkring 50 miljoner”, sa han.

Budskapet var tydligt: hälsa är inte bara en medicinsk fråga – det är en säkerhetsfråga.

Dags att enas

WHO hoppas nu att förhandlingarna, som pågår till 11 april, ska landa i ett globalt avtal som visar att världen fortfarande kan enas i oroliga tider.

ANNONS

“Världen behöver en stark signal om att länder, även i dessa splittrade och polariserade tider, fortfarande kan samarbeta och hitta gemensamma lösningar. Pandemiavtalet kan vara den signalen – och ni kan vara de som ger den”, sa Tedros. 

Läs också: Nya hotet: “Värre än pandemi och finanskris”. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Emma Fällman möter Stefan Engeseth och pratar dumhet
Spela klippet
Weekend

Författaren: Vi har tillräcklig kunskap för att förstöra världen - men inte för att rädda den

12 apr. 2025
ANNONS
ANNONS