Dagens PS

Ukrainska vapen ska lagas i Natolandet Rumänien

Leopard-stridsvagn
Leopard-stridsvagnar tillhör de vapen som ska få service i Rumänien inom kort. (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 03 apr. 2023Publicerad: 03 apr. 2023

Ukrainska vapen som används i kriget och som behöver lagas kommer skickas över gränsen till Natolandet Rumänien. Det är den tyska vapentillverkaren Rheinmetall som står bakom det nya service-navet. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det kommer bli ett service-nav som sätts upp i Rumäniens Satu Mare, där vapen som används i Ukraina ska kunna lagas och få underhåll, på andra sidan gränsen i ett Natoland, skriver Reuters.

Tysk tillverkare ska laga ukrainska vapen

ANNONS

Det är den tyska vapentillverkaren Rheinmetall som står bakom planerna, samma bolag som öppnade ett nav i Litauen förra året för att kunna erbjuda service till Nato-vapen i de baltiska staterna.

I Rumänien kommer det nya navet bland annat ge service till Leopard 2-stridsvagnar, pansarfordon och militärlastbilar. Det nya navet ska se till så att beredskapen av västerländska vapen i Ukraina alltid är hög.

“Det är en viktigt för oss på Rheinmetall att ge Nato-styrkorna och Ukraina bästa möjliga stöd”, uppger vd:n Armin Papperger.

Läs även: Tyska Leopard 2-stridsvagnar har anlänt till Ukraina

Läs även: Ukraina får låna av IMF – som första land i krig

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]