Dagens PS

Ukrainas mörka facit: Tre gånger fler döda än födda

Tre gånger så många döda som födda i Ukraina
Vy över Kiev. Huvudstaden har flest födslar i Ukraina men för hela landet är antalet döda tre gånger större än antalet födda i statistiken för 2024. (Tony Hicks/AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 06 feb. 2025Publicerad: 06 feb. 2025

Krigets mörka statistik. Rysslands invasion av Ukraina gav förra året landet tre gånger fler döda än vad som föddes i landet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ukrainas justitiedepartement har just släppt statistik över befolkningen och befolkningsutvecklingen 2024.

Den statistiken visar krigets mörka facit, konstaterar Newsweek.

Under 2024 registrerades 495 090 dödsfall i landet. Enligt samma statistik rapporterades 176 679 födslar i landet under fjolåret. Det innebär att antalet döda är 2,8 gånger fler än antalet födda.

Allt färre födda

Födelsetalen sjönk under 2024. Ukraina registrerar en minskning med 5,7 procent jämfört med 2023.

När det gäller dödstalen är de på nästan exakt samma nivå som 2023, endast 0,2 procent lägre.

Senare under februari är det tre år sedan Ryssland på Vladimir Putins order inledde sin invasion.

Det vi vet är att båda sidor ådragit sig stora förluster under kriget men att några exakta siffror för döda och skadade inte finns, eftersom inget av länderna lämnar några officiella siffror kring det.

ANNONS

Senaste nytt

Täcker inte hela Ukraina

ANNONS

Det är dessutom så att de siffror justitiedepartementet nu redovisar, endast gäller de regioner Ukraina fortfarande kontrollerar. När det gäller områden Ryssland ockuperar finns inga uppgifter.

Det innebär att uppgifterna för Donetsk, Cherson och Zaporizhzhia oblaster inte är fullständiga och att det inte alls finns siffror när det gäller Krim och Luhansk Oblast.

Ser man längre tidigare än 2023 har antalet födda minskat kraftigt i Ukraina. De 176 679 barn som föddes 2024 kan jämföras med 2021, sista året innan den ryska invasionen, då 273 772 barn föddes.

Flest födda i Kiev

Under 2024 hade huvudstaden Kiev det högsta antalet födslar, 19 706 stycken, medan Lviv oblast hade 15 642 och Dnipropetrovsk oblast registrerade 14 029.

Cherson oblast registrerade det lägsta antalet barn födda med 434.

Den region som noterade flest dödsfall förra året var Dnipropetrovsk oblast med 53 268. Samtidigt registrerades 35 528 dödsfall i Kiev och i Charkiv oblast 34 883.

I ämnet officiell statistik rapporteras även 150 201 ingångna äktenskap, varav 20 862 i huvudstaden Kiev.

”Beredd tala med Putin”

ANNONS

President Volodymyr Zelenskyj sade i en intervju tidigare i veckan att han är redo för direkta fredssamtal med Vladimir Putin ”om det är det enda upplägget där vi kan skapa fred för medborgarna i Ukraina och inte förlora människor”.

Kremls talesperson Dmitrij Peskov avfärdar Zelenskyjs utsträckta hand.

“Än så länge kan detta inte ses som något annat än tomma ord”, var Peskovs kommentar till journalister under onsdagen.

I övrigt påminner Newsweek om att Donald Trump, nu med 17 dygn i ämbetet och med sitt gamla löfte om att fixa fred ”inom 24 timmar”, nu sagt att han ”snart” ska prata med Vladimir Putin.

USA och Ryssland i heta diskussioner om fredsplan. Dagens PS

Ryssland avancerar – “Ukraina har slut på infanteri”. Dagens PS

EU överväger rysk gasimport: “Galenskap”. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS