Dagens PS

Tyst svensk innovation ger kraftigt eko

Svensk innovation ska ge Nato nya vapen till havs
Dolprop tillverkar både undervattensdrönare och fenor som alternativ till propellrar. Nu ingår man i Natos innovationsmöjligheter och ser en ljus framtid. (Foto: Pressbild Dolprop)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 25 feb. 2025Publicerad: 25 feb. 2025

Här behöver vi inte be om ”största möjliga tystnad”. Den kommer automatiskt. Svenska Dolprops innovation kan revolutionera Natos offensiv till havs.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den 12 december förra året kunde regeringen stolt meddela att för första gången ingår fem svenska företag i Natos innovationsprogram Diana, en förkortning som uttyds Defence Accelerator of the North Atlantic och där vi alltså får leta förgäves efter ett ”i”.

Totalt ingår 74 företag från Natos medlemsländer i programmet, som syftar till att utveckla tekniklösningar som stärker försvarsförmåga och motståndskraft.

”Det är glädjande att Sverige för första gången har företag med i Natos försvarsinnovationssatsning”, sade försvarsminister Pål Jonson.

”En allt större del av försvars- och säkerhetsrelevant teknik tas fram i den civila sektorn och det blir därför avgörande att involvera framväxande bolag för att lösa militära problem”, tillade han.

2 600 sökande – fem svenska utvalda

Totalt hade 2 600 företag ansökt om att få bli en del av Diana och 74 alltså valts ut.

De svenska företag som ingår i satsningen är APR Technologies, Blixt Tech, Dolprop Industries, Kasi Technologies och Scaleout Systems.

Nu presenteras Dolprop närmare i Ny teknik som beskriver den ”delfinteknik” som ligger bakom Dolprops ljudlösa framdrivningsteknik.

”Det här öppnar en massa dörrar”, säger bolagets vd och grundare Thomas Jemt om att bli en del av innovationsarbetet inom Nato.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Rekordår för RLVNC: "Visar att vår affärsmodell fungerar"

14 feb. 2025

Innovation inspirerad av naturen

Dolprop konstruerar fenor, inspirerade av just delfiner och valar, som ersätter fartygspropellrar vare sig det handlar om små båtar eller stora kontainerfartyg.
Dolprop tillverkar även fendrivna undervattensdrönare.

Utgångspunkten har varit ökad energieffektivitet och att få bort de ljud som stör det marina livet.

”Propellern har utvecklats och förfinats men är fortfarande bara den näst bästa framdrivningstekniken i vatten. Fenan har ett försprång på tiotals miljoner år av evolution”, menar Thomas Jemt. 

Skapar möjligheter

Som utvald deltagare i Diana får Dolprop tillgång till 180 testanläggningar runt om i Europa, kostnadsfri juridisk rådgivning och chansen att knyta kontakter med tillverka inom hela Nato.

Jemt har redan varit både i tyska München och i polska Kraków för att presentera tekniken.

Det som gör fentekniken extremt intressant i militära sammanhanget är förstås den tysta gången.

”Det lilla ljud vår undervattensdrönare ger ifrån sig är inte ens mätbart, det försvinner i bakgrundsbruset i vattnet. Du kan köra den var du vill utan att bli upptäckt, vilket förstås är bra om man ska övervaka undervattensinstallationer, följa efter misstänkta fartyg, och så vidare”, beskriver Dolprops vd hos Ny teknik.

ANNONS

Mer effektiv och energisnål innovation

Det är inte bara en ljudlös teknik utan även en extremt energieffektiv. Optimerad fendrift kan nå en verkningsgrad på 92 procent, enligt oberoende mätningar hos MIT i Massachusetts.

Det kan jämföras med verkningsgraden hos konventionella fartygspropellrar vilken sällan överstiger 70 procent. Det är dessutom så att så kallade ljudföroreningar i havsmiljön drabbar djurlivet där.

Exempelvis får valar svårare att hitta sina migrationsvägar när deras sonar slås ut och många fiskarter minskar i antal när honor och hanar får svårare att kommunicera, har Naturvårdsverket påpekat.

Teknik från delfiner ska revolutionera båtar. Dagens PS

Tidigare Nato-chefen: Europa måste acceptera sin ensamhet. Dagens PS

Hotet i Östersjön växer – ett angrepp på internets ryggrad. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Börs & Finans

Qualisys siktar på 15 procents tillväxt efter börsnoteringen

25 feb. 2025
ANNONS