Dagens PS

Trump redan i bråk med Australien

Donald Trump kritisk mot Australiens ambassadör i USA
Kevin Rudd, med röd slips, australiensisk ambassadör i USA och ifrågasatt av den tillträdande presidenten Donald Trump. (Foto: Mark Schiefelbein/AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 13 nov. 2024Publicerad: 13 nov. 2024

Det är 2,5 månader tills Donald Trump installeras som president i USA. Det hindrar inte att han redan är i konflikt med Australien.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Australien är en stor och nära allierad med USA och dessutom ett viktigt land inom Nato.

I Washington representeras Australien i första hand av ambassadören Kevin Rudd, 67-åring som tidigare både varit premiärminister och utrikesminister i hemlandet.

ANNONS

Nu anses Donald Trump ha skickat ett budskap om att Rudds dagar som ambassadör i USA är räknade – samtidigt som Rudd får ett massivt stöd på hemmaplan.

En annan tidigare premiärminister i Australien, Malcolm Turnbull, uppmanar den nuvarande innehavaren av ämbetet, Anthony Albanese, att stå upp för Rudd, skriver SMH.

Enighet bakom Rudd

Dennis Richardson, företrädare till Rudd som ambassadör i USA, anser samma sak och oppositionens talesperson inom utrikespolitik, Simon Birmingham, säger att man visserligen såg risker med Rudd som ambassadör men att man nu vill se ”hans framgångsrika jobb fortsätta” i USA.

Ambassadör Rudd har tidigare beskrivit Trump som ”den mest destruktive presidenten i historien” och kallat honom ”en förrädare mot väst”.

I ett videoinlägg från 2021 kallar Rudd Trump ”byfåne”. Rudd har nu rensat sina kritiska kommentarer om Trump från nätet.

ANNONS

Senaste nytt

Tiden rinner ut?

ANNONS

Efter valet har Dan Scavino, rådgivare i Trumps kampanj, lagt upp en bild på X som visar sand som sipprar genom ett timglas, som ett svar på Rudds officiella uttalande om Trumps valseger.

Där sade Rudd att ”Australien ser fram emot att arbeta med president Trump och hans administration”.

Tidigare i år var det Donald Trump själv som satte blåslampan på den australiensiske ambassadören.

Intervjuad av brittiske högerextremisten Nigel Farage i mars, sade Trump att han visserligen inte visste mycket om Kevin Rudd, men att han hört att ”han är lite otäck” och kanske ”inte det starkast skinande ljuset”.

”Kan bli ett problem”

I det mot arvsrepublik strävande USA sade Donald Trumps svärdotter Lara Trump före valet till Sky News att Kevin Rudds kritik av Trump kan bli ett problem.

“Det är inte mitt beslut men jag tror att det skulle vara trevligt att ha en person som uppskattar allt Donald Trump har gått igenom för att vilja tjäna vårt land i detta verkligen kritiska ögonblick i Amerikas historia”, sade hon.

“Självklart är Rudds kritik lite svår att ta, och vi kanske skulle vilja välja någon annan”, tillade hon med majestätisk ”vi”-form.

ANNONS

Australien agerar mot “svenskt” problem. Dagens PS

Monumentalt fiasko – 100 kandidater missar valet. Dagens PS

Kung Charles utskälld i Australien: Inte min kung. News55

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]