Dagens PS

Priset på tomater har skenat med 45 procent

Priset på tomater
Frukt och grönt har blivit dyrare men det är främst tomater som sticker ut. (Foto: Pexels)
Rosanna Smeds
Rosanna Smeds
Uppdaterad: 14 nov. 2023Publicerad: 14 nov. 2023

Totalt sett steg matpriserna med 0,4 procent i oktober, jämfört med september. Men priset på tomater har skenat med 45 procent senaste året. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

Varugruppen som sjunkit mest sedan september är fisk, minus 3,0 procent, enligt färsk statistik från SCB. Färsk lax har sjunkit med minus 18,1 procent och är den produkt som ligger längst ner på produktlistan. 

Årsvis har priset honungsmelon och blomkål sjunkit mest, minus 15 respektive minus 18 procent. 

ANNONS

Priset på tomater sticker ut

Livsmedel och alkoholfria drycker har stigit med 6,6 procent sedan oktober förra året. Siffran i september var högre, 7,7 procent låg den på då. 

Tomater sticker ut på listan och har stigit med hela 45 procent sedan förra året. 

”Tomater är bakom socker den livsmedelsprodukt som stigit mest i pris det senaste året. Priserna på socker har stigit med 47 procent och priserna på tomater med 45 jämfört med oktober i fjol. Blomkål har sjunkit mest i pris, med 18 procent”, säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB. 

Källa: SCB.

Läs mer: Matpriserna i EU skenar – de här varorna ökar mest

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rosanna Smeds
Rosanna Smeds

Skribent och researcher

Rosanna Smeds
Rosanna Smeds

Skribent och researcher

ANNONS
Prisvärda hälsotester via blodprov

Prisvärda hälsotester via blodprov i samarbete med Karolinska Universitetslaboratoriet, Unilabs och SYNLAB. Fram till 26 mars 10% rabatt på valfri hälsokontroll (ej årliga, Sthlm3 & samarbeten). Använd rabattkoden "hälsa" i kassan vid beställning.

Beställ här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Emma Fällman möter Stefan Engeseth och pratar dumhet
Spela klippet
PS Studio

Författaren: "Trump är min bästa försäljningschef"

17 apr. 2025
ANNONS
ANNONS