Sverige ser och lär av Finland. Nu även när det gäller alkoholen. Finland vill runda sitt monopol och släppa mer alkohol fri – liksom Sverige.
Sverige tittar på när Finland släpper sitt monopol


Mest läst i kategorin
Sverige och Finland har, som grannländer med en i många avseenden gemensam historia och utveckling, en rad frågor gemensamt.
En av dem handlar om alkohol. Där är likheterna just nu större än på länge. Båda länderna har regeringar som vill släppa alkoholmonopolet, men gör sken av att vilja skydda det.
I Finland ska regeringen inom kort besluta sig för om den ska lägga fram ett förslag om att alkoholdrycker upp till 15 procents styrka, ska få säljas i vanliga matbutiker.
I dag är gränsen satt vid 8 procent, vilket innebär att vanlig och extra stark starköl liksom lättviner säljs som vilken vara som helst.
Skillnaden i prisnivå är att en burk starköl inhandlad på motsvarigheten till Coop eller Ica kostar tre gånger så mycket som en normalburk inhandlad på Systembolaget i Sverige.
Systembolagets monopol på tunn is efter beslut från EU. Dagens PS
Vill släppa mer alkohol fri från monopol
När nu den finländska regeringen av delvis populistiska skäl vill ta nästa steg och släppa starkare alkoholdrycker fria, möter man både ekonomiska och juridiska frågetecken.
En utredning i ärendet är klar och ett beslut skulle kunna fattas efter påsk – men det är ändå oklart om det kommer.
Viner på upp till 15 procent som man kan köpa samtidigt som ett paket ägg och frukostyoghurten skulle innebära ett stålbad för det redan hårt ansatta Alko, Finlands motsvarighet till Systembolaget.
”Fri vinförsäljning skulle få Alkos försäljning att minska betydligt”, säger Joel Karjalainen, ledande sakkunnig vid KKV, Konkurrens- och konsumentverket, hos Yle.
Senaste nytt
Hälften av pengarna från vin
Hälften av Alkos försäljning i pengar kommer från vin. Om då matbutikerna skulle få en stor del av försäljningen, som det blev med de 8-procentiga dryckerna, skulle Alko som bolag få det svårt, säger Karjalainen.
”Det är osäkert om verksamheten alls kan fortsätta. Mindre försäljning och sämre lönsamhet skulle kräva väldigt stora nedskärningar av Alko”, konstaterar han.
Susanna Heikkinen, som leder Föreningen för Finlands alkoholdryckhandel, säger att vin i matbutikerna skulle bli slutet för Alkos monopol.
”EU har gett Finland rätt att ha ett alkoholmonopol för att minska skadorna som orsakas av alkohol. Det är tvivelaktigt om ett monopol för endast sprit skulle kunna uppnå målen”, säger Heikkinen.
”Osäkert för monopol”
Juha Raitio, professor i Europarätt, bedömer att det är osäkert om Finland kan ha ett alkoholmonopol för sprit men inte vin.
”Det måste göras på ett sätt som inte diskriminerar alkoholdrycker från något enskilt medlemsland”, slår han fast.
”Man måste också på förhand utreda effekterna på folkhälsan”, tillägger han.
Det gäller alltså att få en utredning och sakkunnig att hävda att ett alkohol”monopol” som bara omfattar sprit räcker för att upprätthålla folkhälsan.
Den vägen skulle man även kunna nå en enighet i 15-procents-frågan i den finländska regering där Kristdemokraterna är emot tanken på att man ska kunna köpa rödtjut söndagsförmiddagar i närbutiken på hörnet.
Följer med intresse
I Sverige följer, av naturliga skäl, regeringen utvecklingen på andra sidan Östersjön med stort intresse.
Den borgerliga, SD-stödda regeringen har gått en annan väg för att släppa på Systembolagets monopol och tar vägen via att släppa spriten fri i gårdsförsäljning, vilket man planerar ska ske under 2025.
Samtidigt har de framför allt moderata attackerna mot Systembolaget fortgått. Bland annat har nuvarande statsrådet Benjamin Dousa landat en ögonbrynshöjare genom att tidigare ha kallat söndagsöppet på Systembolaget för ”en stor frihetsreform”.
Systembolagets monopol på tunn is efter beslut från EU. Dagens PS
Så mycket sprit får du gårdshandla 2025. Dagens PS
Vin från nätet ingen hit bland svenskarna: “Förvånande”. Realtid

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.