Trots Trumps retorik och geopolitisk oro går affärerna vidare. ”Folk sätter inte livet på paus”, säger Anko van der Werff.
SAS-chefen om Trump-effekten: ”Inget ovanligt”


Mest läst i kategorin
Det har blåst rejält i det transatlantiska samarbetet på sistone.
Donald Trump har kallat Zelenskyj för ett problem, startat nya tullbråk och ställt Europa inför ett ökande tryck att klara sig själva. Men på SAS huvudkontor är tonen mer nyanserad.
Anko van der Werff, vd på SAS, tvivlar på att det finns någon tydlig Trump-effekt i resandet mellan Skandinavien och USA.
“Vi hade en stor säljkampanj i mars och märkte inget ovanligt”, säger han till Dagens Næringsliv.
Bokningarna står emot dramatiken
Trots att både BBC och Financial Times rapporterat om kraftigt minskade USA-resor från Europa – ned 17 procent i mars, och hela 25 procent från Norge – är SAS-chefen lugn.
”Jag är rädd för att verka övermodig och säga att allt är business as usual. Men även om det är något färre som reser från Skandinavien är efterfrågan från USA mycket god och väger upp det”, säger han.
Van der Werff bekräftar att SAS sett en viss minskning i bokningar från Skandinavien, men han kopplar det snarare till en svag krona än till politisk oro.
“Kom ihåg: Det finns väldigt starka band mellan USA och Europa. Många människor bor, jobbar och har familj på båda sidor om Atlanten. Det är inte så att folk sätter livet på paus just nu”, säger han.
Läs även: “Inte säkra i USA” – resenärer nobbar landet. Dagens PS
Senaste nytt
Starlink-affären
Efter Trumps tillträde presenterade SAS ett nytt samarbete med Elon Musks Starlink, som ska ge snabbt internet ombord. Men när Musk samtidigt blev en central figur i Trump-administrationen växte frågetecknen.
“Jag ser i backspegeln och konstaterar att det är en komplicerad fråga. Men baserat på vad vi visste när avtalet skrevs under, skulle jag ha skrivit under igen”, säger SAS-chefen till DN.
Han önskar dock att det fanns ett starkt europeiskt alternativ.
“Det hade skapat verklig konkurrens”, fortsätter han.
Starkare Europa – inte svagare USA
Van der Werff, som själv varit på flera resor till USA under året, vittnar om konstruktiva samtal med amerikanska affärspartner. Men han ser också hur förväntningarna på ett mer självständigt Europa växer.
”Vi är barn av globaliseringen och fri handel”, säger han och uppmanar Europa att stärka sin konkurrenskraft snarare än att fastna i kritik mot USA.
Vinst i sikte – trots dyr skuld
Efter konkursprocessen i USA står SAS fortfarande med hög skuld och konvertibla lån på sju miljarder kronor. Men vd:n är optimistisk.
”Vi levererar enligt den planen som blev lagd”, säger han, och räknar med att bolaget kan göra vinst redan i år.
Läs också: Ny mätning: Amerikanerna tappar tron på Trump. Dagens PS

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.