Dagens PS

Ryssland hotar: Nya stridsflyg medför "kolossal risk"

Turkiet Sverige Nato USA Finland
Amerikanska F-16 jets är på väg till Ukraina inom kort. Foto: TT
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 21 maj 2023Publicerad: 21 maj 2023

Ukrainska piloter ska tränas att flyga F-16 som levereras från väst. Ingen bra idé anser Ryssland som nu hotar väst att sådana stridsflyg kommer medföra en “kolossal risk”.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det blir grönt ljus från Joe Biden och G7 att träna ukrainska stridspiloter innan Ukraina sedan kommer ta emot F-16 plan, som Dagens PS berättade.

Stridsflyg skapar “kolossal risk”

ANNONS

Det beskedet togs inte lika väl emot av det ryska laget som hotar väst att genom att skicka F-16 jets så skapar man en “kolossal risk” för sig själva, uppger Reuters.

De hårda orden kom direkt från Rysslands vice utrikesminister Alexander Grushko på lördagen.

De ukrainska piloterna ska tränas inom kort för att sedan kunna flyga F-16 planen som kommer levereras till Ukraina så småningom, utan att några datum är bestämda. De moderna stridsflygplanen är en upptrappning av kriget i Rysslands ögon, som kommer inkludera jetsen in sin bedömning hur man ska kriga framöver.

“Vi har alla nödvändiga medel för att uppnå de mål vi har satt upp”, uppger Alexander Grushko vidare.

Ukraina kommer vinna kriget

Ukraina, å sin sida, är övertygade om att man kommer vinna kriget med hjälp av ett än så länge okänt antal F-16 plan, där det ukrainska flygvapnets talesman Yuri Ignat uppger att förutom att bära med sig avancerade vapen som missiler så kan flygplanen slå ut mål från både höga och låga höjder.

“Genom att använda F-16:or kommer våra marktrupper snabbt kunna befria ockuperade ukrainska territorier genom att rikta in sig på fiendens ledningsposter, militära grupper och logistikförsörjningskedjor.”

ANNONS

Läs även: Turkiets val handlar om Ryssland – ”speciellt förhållande”

Läs även: Zelenskyj i Japan inför G7-mötet: Freden närmar sig

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]