Wolfgang Porsches planer på en gigantiskt lång privat tunnel i Salzburg får bilmagnatens alpina grannar att se rött.
Ramaskri i Mozarts hemstad över Porsche-bossens bilgrotta


Mest läst i kategorin
“Det är oacceptabelt för oss att en superrik person använder sina politiska kontakter och pengar för ett moraliskt förkastligt projekt”, säger Maike Cyrus, som kampanjar för att bli invald i studentkåren på det lokala universitetet, berättar The Wall Street Journal.
Wolfgang Porsche, ordförande i den lyxiga sportbilstillverkaren Porsche, köpte 2020 en 1600-talsvilla vid foten av Alperna i den österrikiska staden Salzburg, där kompositören och underbarnet i klassisk musik, Wolfgang Amadeus Mozart, en gång i tiden föddes och hade sitt hem.
Så ser Porsche-pampens plan ut
Nu vill Wolfgang Porsche anlägga en 1 600 fot lång privat tunnel genom berget för att öka tillgängligheten med bil “till ett grottliknande garage”.
Porsche-pampens fashionabla villa har bedårande utsikt över Salzburgs centrum och de snötäckta Alperna, men den förmögna sportbilsmogulen nöjer sig alltså inte med det.
“Den extravaganta bilgrottan har blivit en snackis i staden och har återuppväckt debatten om huruvida en kommun som är känd för sin operafestival med svart slips har en regel för de rika och en annan för resten”, skriver WSJ.
Senaste nytt
De sympatiserar med superrikingen
Doris Rüggeberg, en av Porsches grannar, har dock inget ont att säga om planerna. Hon tycker att det är bra att någon tar på sig ansvaret för att renovera en av stadens mest framträdande fastigheter.
“Salzburg är Salzburg eftersom mycket rika människor byggde dessa byggnader som vi alla är stolta över”, säger hon i reportaget.
Hans Peter Reitter, en pensionerad bankdirektör, ställer sig också på Porsche-bossens sida:
“Det är avundsjukans politik”, anser han.
Det förvånar motståndarna mest
81-årige Wolfgang Porsche har tidigare fått grönt ljus av Salzburgs tidigare borgmästare för sitt storslagna projekt.
Men sedan gjorde Salzburgs kommunfullmäktige en U-sväng kring planerna under ledning av Österrikes kommunistiska parti, uppger WSJ.
“Jag tror att det som förvånar folk är att en privatperson kan gräva sig in i berget”, säger Ingeborg Haller, som leder Miljöpartiets grupp i kommunfullmäktige och har gått i spetsen för motståndet mot projektet.
Medan Wolfgang Porsche kan få betala upp till 10 miljoner euro för att borra genom berget för biltunneln med parkeringsplatser behövde han bara betala 40 000 euro för att få tillstånd att gräva på kommunens mark.
Detta har Ingeborg Haller från Miljöpartiet också haft invändningar mot.
Salzburgs borgmästare på dubbla stolar
Det hela slutade dock med, efter “en oberoende utredning” av Salzburgs nye borgmästare att Wolfgang Porsche bara behövde betala 35 304 euro för tillståndet.
Det som återstår nu innan Porsche-toppen kan sätta spaden i jorden är att politikerna i stadens kommunfullmäktige ger sitt medgivande i en omröstniing, som väntas ske i mitten av maj och som även innebär att Salzburgs detaljplan ändras. Borgmästare Bernhard Auinger och hans socialdemokratiska kollegor kommer att ha utslagsrösterna.
Auinger brukar förresten sitta i styrelsen för Porsches holdingbolag som representant för facket, enligt WSJ.
Läs också: Porsche-pampen vänder uppochner på Salzburg Dagens PS
Läs även: Porsche-chefens dubbelroll i hetluften – vem tar över? Dagens PS

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.