Putin har övertaget när det gäller diskussionerna kring vapenvilan i Ukraina. Det menar experterna som pekar på att det rör sig om en “förseningstaktik”.
Putin har makten över vapenvilan


Mest läst i kategorin
Det första steget kring en fullständig vapenvila i Ukraina löstes efter ett långt telefonsamtal mellan Trump och Putin på tisdagen.
Det blir inga fler attacker mot energiinfrastruktur i Ukraina under 30 dagar.
Vapenvilan ger Putin makten
Många experter pekar nu på att Putin redan har vunnit första rundan kring vapenvilan.
Inför samtalet med Trump dröjde den ryske presidenten ordentligt på tiden, i sann Putin-anda, för att visa vem som har den verkliga makten, skriver Expressen.
Senaste nytt
En lång lista
Att Putin redan har övertaget, även om det inte har beslutats om någon fullständig vapenvila, råder det inga tvivel om menar experterna.
Rysslands ledare har länge sagt att han har en lista på saker som måste gå igenom om en vapenvila ska komma på tal.
Enligt utrikespolitiska kännaren Charly Salonius-Pasternak ligger det vidare i Rysslands eget intresse att inte bomba Ukrainas energiinfrastruktur.
“Ryssland har ständigt försökt slå ut civil energiinfrastruktur och jag gissar att orsaken till att Ryssland går med på det här är att Ukraina på sistone lyckats slå till mot sådana ryska oljeraffinaderier som gett Ryssland pengar genom energiexport”, säger han till Yle.
Ukraina utelämnas från samtalen
Den vapenvila som nu diskuteras sker mellan USA och Ryssland, där Ukraina utelämnas från samtalen.
“Det här är inte den vapenvila som USA och Ukraina har pratat om, säger rysslandskännaren Hanna Smith vidare och tillägger:
“Det här är bilateralt mellan USA och Ryssland.”
Trump lovade tidigt i sin valkampanj att han snabbt skulle få slut på kriget men nu ser han irriterat på när det fortskrider.
Nederlag för Trump
Ett stort nederlag för den amerikanske presidenten menar statsvetaren Jan Hallenberg.
“Han skulle ju uppnå en fullständig vapenvila, och den ser vi inte. Detta är bara Putins förseningstaktik.”
Under samtalet på tisdagen kom de båda presidenterna dock överens om att tillsätta expertgrupper som ska försöka lösa upp knutarna kring kriget som har pågått i över tre år, enligt Dagens Næringsliv.
Efter samtalet som varade över 1,5 timmar hade Putin fortfarande dock inte gett Trump särskilt mycket menar den norske professorn i statsvetenskap Hilmar Mjelde.
Trots det ser Trump samtalet som ett genombrott.
“Han förhalar och smickrar Trump”, säger Hilmar Mjelde om den ryske presidenten som trivs i maktpositionen.
“Trump är mycket mer villig att ge än Putin.”
Läs även:
Must: Då kan Ryssland angripa Nato. Dagens PS
Rysslands kryptiska svar på eldupphör-förslaget. Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.