Swedbank och norska Sparebank 1 gör som bekant en gemensam satsning på nya investmentbanken SB1 Markets, och det blir en tidigare Nordea-chef som delvis ska ro projektet i land.
Nordea-topp får nyckeluppdrag för Swedbank


Mest läst i kategorin
Johan Roth, före detta global aktiechef på Nordea (börskurs), ska sy ihop Swedbanks (börskurs) och norska Sparebank 1:s svenska aktieaffär inom ramen för investmentbanken SB1 Markets.
Det uppger Dagens Industri.
Nordeaveteranen säger till tidningen att tidigare “nära och kära kollegor” givetvis är “välkomna att spänna bågen för ett nytt lag”.
Nordea-toppen om nya jobbet: Jätteskoj
Johan Roth säger också att det “ska bli jätteskoj” att ansvara för SB1 Markets aktieaffär, där han blir Sverigechef och ska bygga upp den svenska verksamheten från grunden.
Läs mer om SB1 Markets: Ny investmentbank tar form i Norden Dagens PS
Det är ett halvår sedan han lämnade Nordea, där han var bankens aktiechef i sex år.
Han avslöjar nu att han blev ombedd att lämna banken när koncernledningen stuvades om.
Själv hade han inga planer på att lämna banken.
Glad över skilsmässan från Nordea
Di uppger dock att flera tunga spelare lämnat Nordea det senaste året, däribland Snorre Storset, som var chef för bankens kapital- och förmögenhetsförvaltning.
Johan Roth får frågan hur stämningen är på Nordea, och detta tycker han att banken kan svara för själva.
“Jag är stolt över det jag gjorde där och glad över de många goda vänner och erfarenheter jag fått.”
Han konstaterar också, med facit i hand, att det var bra att han och Nordea gick skilda vägar.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.