13 apr. 2025

Antal läsare idag: 25 510

Dagens PS

Musk flörtar med EU – tar ställning mot tullarna

Musk och EU
Musk säger i ett digitalt möte med Italiens vice statsminister att han hoppas att det inte blir några tullar mellan EU och USA. (Bild: Alex Brandon / AP / TT / Canva)
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 06 apr. 2025Publicerad: 06 apr. 2025

Elon Musk och hans techjätte Tesla tog en tung smäll på börsen både i torsdags och i fredags. Nu tar han ton mot Trumps tullar mellan EU och USA.

ANNONS

Mest läst i kategorin

“EU och USA borde, enligt mig, inte ha några tullar alls”, sa Elon Musk till italiens vice statsminister Matteo Salvini på ett digitalt event i lördags enligt Bloomberg. “Jag hoppas att det blir så.”

I onsdags införde Vita huset höga tullar mot EU och resten av världen. Ett drag som redan satt i gång det värsta börsraset sen pandemin och som har väckt stark oro för att USA går mot en recession.

ANNONS

Världsekonomin genomgår en brutal förändring på kort tid.

Nu höjer världens rikaste man rösten för frihandeln. Hans verksamheter är känsliga för tullarna och Tesla hör till de största förlorarna på börsen sedan Trump tog över makten.

Dessutom kan ett öppet ställningstagande mot tullar vara ett första försök att vinna tillbaka lite av det förtroende som han har raserat runt om i världen.

Läs mer: Trump sågas för sina ekonomikunskaper: “Vansinne”. Realtid

Ifrågasätter Trumps rådgivare

Trumps rådgivare inom handelsfrågor, Peter Navarro, har försvarat tullarna och avfärdat börsraset som en tillfällig historia som snart går över. Han har gått så långt som att lova att Dow Jones kommer att öka minst 30 procent under mandatperioden, rapporterar MediaITE.

Elon Musk uppmanas lämna politiken för Tesla
Elon Musk, tvåa från vänster, borde vinka adjö till Vita huset och politiken och i stället koncentrera sig på att rädda Teslas varumärke, menar analytiker. (Foto: Alex Brandon/AP-TT)
ANNONS

Elon Musk har, något oväntat, gått hårt åt Navarro. Han har kritiserat Navarros meriter och tullarna på X, skriver CNBC.

Musk, som öppet uttryckt sitt förakt för Harvard, kommenterade ”japp” under ett citat från den amerikanske ekonomen Thomas Sowell som lyder: ”I varje katastrof i USA:s historia tycks det alltid finnas en man från Harvard i händelsernas centrum.”

Elon Musk skrev också, om Navarro: ”En doktorsexamen i ekonomi från Harvard är något dåligt, inte något bra.”

I samband med att Musk gått ut som en mer eller mindre öppen kritiker mot Vita husets tullar har Navarro också gått på Musk.

ANNONS

Senaste nytt

“Musk drivs av egenintresse”

Han menar att Musk drivs av ett egenintresse i frågan om tullarna eftersom dessa skadar hans verksamhet som är beroende av import från omvärlden. Dessutom menar han att Musk inte förstås politiken med tullarna eftersom han bara “bygger bilar”.

Samtidigt är det lätt att se hur Elon Musk, som driver flera företag som har verksamhet i hela världen är bekant med för- och nackdelarna med handelshinder och tullar.

Oavsett har den öppna konflikten väckt frågor om enigheten inom den amerikanska administrationen i fråga om tullarna och det för ekonomin mycket riskabla handelskriget.

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

ANNONS

Musk på väg att lämna Vita huset

Samtidigt florerar rykten om att Elon Musk snart är “klar” med arbetet med Doge.

Reportrar i USA har frågat om det finns en koppling mellan hans planerade avgång och kritiken mot tullarna – och svaret har varit nej. Man menar att det alltid har varit planen att Musk ska lämna sitt politiska uppdrag när han blev klar.

Trump och Musk går tillsammans hårt fram bland USA:s myndigheter, som även drabbat svenska skattepengar.
Trump och Musk går tillsammans hårt fram bland USA:s myndigheter, som även drabbat svenska skattepengar. (Foto: Pool via AP/TT)

Om Musk fortsätter att dra lans för fri handel återstår det att se om han får medverka bredvid presidenten i Ovala rummet i framtiden.

En anledning att lämna uppdraget för Vita huset har varit att fokusera på Tesla som sett ett kraftigt börsras sedan maktskiftet i USA. Man pratar om att varumärket tagit stryk av att han har valt sida i politiken och gjort sig impopulär bland just den målgrupp som han försöker sälja bilar till.

Tesla gjorde under första kvartalet 2025 sitt sämsta kvartal sen 2022 och försäljningen rasade, bland annat i Europa.

Kanske försöker Musk ta strid mot tullarna för att plocka poäng i en värld där fler och fler vänt honom ryggen.

Läs mer: Börsen tog techjättarna till slakt – Tesla på botten. Dagens PS

ANNONS

Tungviktare pressar Trump om tullar

Parallellt med det ovanstående dramat har fler och fler röster i det egna ledet, såväl folkvalda republikaner som amerikanska företagsledare, sökt påverka administrationen och Trump för att dämpa smällen.

“Flera källor uppger för mig att en grupp inflytelserika personer inom tech- och finansvärlden planerar att besöka Mar-a-Lago för att läsa lusen av Trump – förlåt, tala honom till rätta – gällande tullarna.

Deras miljonbelopp i donationer till presidentinstallationen håller på att förvandlas till miljard- och snart biljonförluster. Även Elon Musk är tydligen i skottgluggen, bland annat för sina ”idiotiska motorsågs”-utspel. Lycka till, grabbar – ni betalade för honom, han knäckte er”, skriver den amerikanska journalisten Kara Swisher i ett inlägg på Threads.

Veckan och tullarna

Under veckan som kommer ska tullarna träda i kraft. Kina har redan svarat med kraftiga höjningar. EU spånar på ett förslag som ska sättas in – men vill hellre förhandla. Vietnam, som drabbats av några av de högsta tullarna – har redan kuvat sig och tagit bort de tullar man hade mot USA i hopp om att slippa smällen.

Hela marknaden kommer att försöka förutse och förstå vad Trump gör härnäst. I fredags, när börsen rasade efter att Kina svarade med höga tullar, spelade han golf.

Trump börsen
Börsen i USA rasar igen när marknaden försöker anpassa sig till det handelskrig som landet dragit igång. (Bild: Alex Brandon/AP/TT och Seth Wenig/AP/TT)

Missnöjet växer i USA och i princip hela omvärlden undrar förbryllat hur långt världens största ekonomi har tänkt ta det här.

ANNONS

Det blir händelserikt i politiken och skakigt på marknaden i väntan på att nästa steg i handelskriget blir tydligt.

Läs även: Svettigt börsår – då ska du sälja. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Oljepriset
Spela klippet
PS Studio

Skräck sänker oljan – lägsta oljepriset på fyra år

12 apr. 2025
Emma Fällman möter Stefan Engeseth och pratar dumhet
Spela klippet
Weekend

Författaren: Vi har tillräcklig kunskap för att förstöra världen - men inte för att rädda den

12 apr. 2025
ANNONS
ANNONS