Dagens PS

Kina: "USA agerar som utpressare"

Kina kallar USA "utpressare"
Nya kinesiska bilar i hamnen i Taicang i östra Kina, bilar som väntar på leverans över haven mot väst – och nu påverkas av USA:s tullar. (Foto: AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 08 apr. 2025Publicerad: 08 apr. 2025

Investerare hoppas att botten är nådd. Kina väntar sig nya tullar från USA och har sin attityd klar. ”Vi kommer att kämpa till slutet”.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Världens marknader har sett stora nedgångar, turbulens och en historisk krasch på Hongkongs aktiemarknad.

Nu hoppas investerare att botten är nådd, åtminstone för stunden. Men samtidigt hotr USA med nya strafftullar mot Kina på ytterligare 50 procent.

ANNONS

När Donald Trump och hans regim proklamerade höga tullar mot kinesiska varor, svarade Kina på det självklara och väntade sättet – man införde likadana tullar, i det fallet på 34 procent, på varor från USA.

Med det som USA styrs av i stället för logik fick det Trump att under måndagen hota Kina med nya tullar på ytterligare 50 procent – om inte Kina sänker de tullar man införde som svar på USA:s.

EU:s första ord från stora krismötet: Svarar på tullarna. Dagens PS

”Ägnar sig åt utpressning”

Tisdag morgon svarar Kina med att konstatera att USA ägnar sig åt utpressning.

”Vi motsätter oss starkt hotet om ytterligare tullhöjningar. Hotet från USA att införa nya tullar mot Kina avslöjar återigen USA:s utpressningstaktik”, heter det i ett uttalande från Kinas handelsdepartement som Dagens näringsliv citerar.

Departementet varnar USA för att ytterligare eskalera det handelskrig man har startat.

ANNONS

”Kina kommer aldrig att acceptera detta. Om USA står fast på sina krav kommer Kina att kämpa till slutet”, är beskedet.

Kinesiska företag noterade i USA sjönk mer än fem procent på måndagen, efter att president Donald Trump hotat med den nya tullen mot Kina, tullar han kan införa denna vecka.

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

ANNONS

Senaste nytt

”Kina överraskade”

”Kina överraskade marknaden med en vedergällningstull på 34 procent på all import från USA. Det ökar risken för ytterligare eskalering”, säger Eugenia Victorino, chef för Asienstrategi hos SEB, i en rapport.

”I praktiken kommer dessa tullar att leda till att den bilaterala handeln reduceras till ett minimum”, analyserar Victorino.

För att dämpa oron har kinesiska myndigheter genomfört samordnade stödköp av aktier genom statligt ägda investeringsbolag, med stöd från centralbanken.

Central Huijin Investment och China Chengtong Holdings gjorde stödköp måndag och Bank of China säger att den kommer att ge “nödvändigt stöd”.

“Direkta köp på marknaderna är ett av de verktyg som Kina kan använda omedelbart för att mildra effekterna av de amerikanska tullåtgärderna och hjälpa till att stabilisera situationen”, säger Steven Leung, chef för UOB Kay Hian i Hong Kong, hos Bloomberg.

ANNONS

Flera vill förhandla

Flera asiatiska länder har skickat delegationer till USA för att i första hand få de nya tullarna uppskjutna och i andra hand förhandla. Det har gett en viss optimism på börserna tisdag morgon.

”Marknadens uppgång drivs av förnyad optimism eftersom bilaterala handelsförhandlingar förväntas börja omedelbart”, skriver Andrew Jackson, chef för Japanstrategi på Ortus Advisors, i en analys.

”Vi letar efter möjligheter till bottenfiske, men är samtidigt medvetna om tillväxtexponeringen i våra portföljer. Vi analyserar också vilka företag som kan stärkas eller försvagas av tullåtgärder och eventuella penningpolitiska förändringar”, sammanfattar Pruksa Iamthongthong, Aberdeen Investments, hos CNBC.

Trump: ”Tufft men rättvist”

USA:s president Donald Trump och Japans premiärminister Shigeru Ishiba talade med varandra måndag.

Trump upprepade att “tuffa men rättvisa ramvillkor” för förhandlingarna nu är fastställda. USA har infört en tull på 24 procent på japanska varor, utöver en tull på 25 procent på bilimport.

”Japan har behandlat oss illa på handelsområdet. De köper inte våra bilar, men vi köper MILJONER av deras. Detsamma gäller jordbruk och andra sektorer”, skriver Trump på Truthsocial.

Vietnam slopar tullarna mot USA – Trump vinner. Dagens PS

ANNONS

Powell varnar: Tullarna slår hårdare än väntat. Dagens PS

Tidigare Trumpanhängaren: “Ekonomisk atomvinter”. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Larry Fink om världens kapital
Spela klippet
Makro

Därför vill fondjätten se en jämnare fördelning av världens kapital

13 apr. 2025
ANNONS
ANNONS