Dagens PS

Handelskriget fullskaligt – Kina svarar direkt på tullar

Kina svarar direkt efter USA:s nya tullar
Donald Trump på skärmen när handlarna arbetar på KEB Hana Banks huvudkotor i Seoul tisdag efter bekräftelsen av de nya amerikanska tullarna. (Foto: Ahn Young-joon/AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 04 mars 2025Publicerad: 04 mars 2025

Efter bekräftelsen om strafftullar på alla varor från Kina, Mexiko och Kanada har Kina snabbt svarat med riktade tullar mot USA.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

USA:s president Donald Trump har nu formellt bekräftat strafftullarna mot alla varor från Kina, Mexiko och Kanada.

De asiatiska börserna reagerade omedelbart och kraftigt. Nikkei-index föll omedelbart 2,2 procent och Hang Seng-index med 1,8 procent, rapporterar norska Dagens näringsliv.

Nu har även det första officiella svaret från Kina kommit. Strax före klockan sex tisdag morgon svarade Kina på den senaste amerikanska strafftullen på tio procent.

Kina inför tullar på 15 procent på bland annat amerikanskt vete, majs och bomull. Dessutom blir det en tioprocentig tull på sojabönor, kyckling och fläsk, enligt Bloomberg.

Tullar kan även drabba britterna

Donald Trump förklarade dessutom att man snabbt tänker gå vidare med fler tullar. Nu kan även Storbritannien inkluderas i handelskriget.

”Införandet av tull går snabbt och effektivt. Vi tittar nu på sätt att även slå mot annan import, kanske också från Storbritannien”, sade Trump vid en presskonferens.

”Kina uttrycker starkt missnöje och motsätter sig detta starkt”, skrev det kinesiska handelsdepartementet i ett uttalande tisdag morgon.

”Kina kommer att vidta motåtgärder för att skydda sina legitima intressen”, tillade man.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Rekordår för RLVNC: "Visar att vår affärsmodell fungerar"

14 feb. 2025

Slår tillbaka mot livsmedel

Därefter kom beskedet om de kinesiska strafftullarna och restriktionerna på amerikanska jordbruksprodukter, publicerade i statskontrollerade Global Times.

Jordbruksprodukter är den största amerikanska exportkategorin till Kina, värderad till 22,3 miljarder dollar.

I importen från USA till Kina följts jordbruksprodukterna av energi och läkemedel.

Efter Trumps bekräftelse sjönk även både den kanadensiska dollarn och den mexikanska peson mot USA-dollarn.

Det är begripligt. 2024 utgjorde importen från de två länderna plus Kina till 42 procent av USA:s totala import och ett belopp av 1 357 miljarder dollar.

”Måste agera snabbt”

”Oron på marknaden har ökat, och vi ser att handlare måste agera snabbt och vara anpassningsbara. I vilket fall som helst är volatiliteten på väg uppåt. Vi måste vara beredda på att marknadsdrivande nyheter kommer när som helst”, skriver analyschefen Chris Weston på Pepperstone Group i en rapport.

Capital Economics har analyserat nuvarande tullsatser, befintliga strafftullar och vad som kan komma.

ANNONS

”Det här kommer att leda till den högsta effektiva tullsatsen på import från USA sedan slutet av 1940-talet och effektivt sätta stopp för globaliseringen efter kriget”, säger Paul Ashworth, chefekonom för Nordamerika på Capital Economics.

Tror på tullar mot EU

Nästa vecka införs en tull på 25 procent på import av stål och aluminium till USA, en tull som riktar sig mot hela världen.

”Marknaderna har som väntat reagerat negativt. Detta ökar sannolikheten för att Trump även kommer att genomföra sina hot om vedergällningstullar mot specifika länder och produkter”, säger Ahworth som även tror på en tull på import från EU på 25 procent.

Även om Australien och Japan inte formellt påverkas av tullpaketen, kommer företag med investeringar i Nordamerika ändå att drabbas hårt.

Sedan 1990-talet har japanska Nissan investerat i linje med Nafta-avtalet, som möjliggjort fritt flöde av varor mellan USA, Kanada och Mexiko.

”Om detta blir verklighet kommer det att få enorma konsekvenser för vår intjäningsförmåga”, varnade Nissans vd Makoto Uchida vid bolagets resultatpresentation i februari.

Wall Street i rött när Trumps tullar går igenom. Dagens PS

Trump: Tullarna träder i kraft enligt planen. Dagens PS

ANNONS

USA-börsen rasar: “Trumps smekmånad med marknaden över”. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS