Dagens PS

Europa står inför stora beslut – men framtidshoppet lever

Säkerhetsläget förändras – nu testas Europas enighet och handlingskraft. (Foto: Omar Havana/TT)
Säkerhetsläget förändras – nu testas Europas enighet och handlingskraft. (Foto: Omar Havana/TT)
Linn Kolar
Linn Kolar
Uppdaterad: 15 mars 2025Publicerad: 15 mars 2025

Europa omformas. Nya samarbeten tar form, strategier skärps och beslutsfattare tvingas agera. Mitt i krisen växer hoppet – men räcker det?

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Europa står inför sin största säkerhetspolitiska prövning på decennier. Kriget i Ukraina fortsätter, Rysslands aggressioner eskalerar och USA:s långsiktiga stöd är alltmer osäkert.

Samtidigt ser Kreml sin chans att splittra väst. “Tiden är knapp och handlingsutrymmet krymper för varje dag som går”, varnar Keir Giles, Rysslandsexpert vid Chatham House.

Men mitt i osäkerheten växer en ny handlingskraft fram. Jean Monnet, en av EU:s grundare, konstaterade en gång: “Europa kommer att smidas i kris.” Nu tycks hans ord bli verklighet.

Europas nya säkerhetsstrategi

Som Bloomberg rapporterar har den geopolitiska turbulensen tvingat europeiska ledare att tänka om. Tysklands troliga nästa förbundskansler Friedrich Merz driver igenom omfattande investeringar i försvar och infrastruktur, en förändring som beskrivs som en ny historisk vändpunkt.

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen har lagt fram förslag som kan frigöra upp till 800 miljarder euro för att stärka Europas försvarsförmåga. “Det här kan bli det första steget mot gemensamma EU-finansierade försvarsutgifter”, skriver Bloomberg.

Samtidigt ökar enskilda länder sina försvarsinsatser. Polen har genomfört massiva satsningar på sin militära kapacitet och Finland har implementerat ett totalförsvarskoncept som nu lyfts fram som en modell för övriga Europa.

“De förstod tidigt hotet från Ryssland och vidtog konkreta åtgärder”, säger Keir Giles.

Missa inte: Expert: Europa måste visa militär styrka för att stoppa Putin. Dagens PS

ANNONS

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

ANNONS

Senaste nytt

Ett starkare Norden tar form

Samtidigt växer det nordiska samarbetet som en stabiliserande kraft i Europa. Vid ett möte i Helsingfors diskuterade Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen och Finlands utrikesminister Elina Valtonen det förändrade säkerhetsläget och behovet av en mer enad front mot Ryssland.

“Ryssland testar ständigt oss och vår beslutsamhet, vår förmåga att avskräcka och att försvara oss”, konstaterade Løkke Rasmussen.

Danmark och Finland har stärkt sitt försvarssamarbete och ser det nordisk-baltiska samarbetet som avgörande för Europas säkerhet. De efterlyser nu en tydligare strategi för att skapa långsiktiga säkerhetsgarantier för Ukraina och andra utsatta länder.

Samtidigt ökar pressen på Europa att agera mot den ryska skuggflottan, som misstänks användas för att kringgå sanktioner och smuggla vapen. Danmark har intensifierat sin övervakning av fartyg som passerar genom de danska sunden. “Alla fartyg på väg till Östersjön passerar de danska sunden”, påpekade Valtonen.

Ett Europa i förändring

Frågan om Europas enighet har blivit alltmer central. Storbritanniens premiärminister Keir Starmer har vunnit europeiska ledares respekt genom sitt engagemang, och flera EU-länder förespråkar nu ett fördjupat säkerhetssamarbete med britterna.

I detta sammanhang har även synen på fredsprocessen skärpts. Finlands utrikesminister Elina Valtonen betonar att Europa, och särskilt Norden och Baltikum, ser en rättvis fred som mer än bara en vapenvila.

ANNONS

“Vi behöver ett tydligt fokus på FN-stadgan och suveräna länders grundläggande rättigheter”, betonade hon.

Men utmaningarna kvarstår. Ryssland ser Trumps politik som en möjlighet att fördjupa splittringen mellan USA och Europa.

“Nu ser ryssarna ett gyllene tillfälle att ytterligare splittra, att dra USA längre bort från Europa”, säger Karen-Anna Eggen, forskare vid det norska försvarsuniversitetet.

Trots osäkerheten finns tecken på att Europa enas och stärker sin säkerhetspolitiska roll. Både Løkke Rasmussen och Valtonen understryker att Europas fönster för att agera är begränsat. “Vi måste göra det snabbare”, säger Løkke Rasmussen.

Europa står inför sitt största test på decennier – men ur krisen kan en starkare, mer enad kontinent växa fram.

Läs även: “Måste agera snabbt” – Grannländerna om säkerhetsläget i Norden. Dagens PS

Läs även: Macron vill skydda Europa med kärnvapen: “Vi går in i en ny era”. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Linn Kolar
Linn Kolar

Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor. 

Linn Kolar
Linn Kolar

Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor. 

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS