Dagens PS

Därför kan Kinas rymdsatsning få katastrofala konsekvenser

Kina siktar mot månen – och kanske längre. (Foto: Unsplash/canva)
Kina siktar mot månen – och kanske längre. (Foto: Unsplash/canva)
Linn Kolar
Linn Kolar
Uppdaterad: 27 feb. 2025Publicerad: 27 feb. 2025

Kina satsar stort på rymden och tar plats som en global stormakt. Med en egen rymdstation och ökade militära ambitioner växer även oron.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kina storsatsar på rymdverksamhet och stärker sin position som en global rymdmakt, rapporterar Forskning.se med hänvisning till Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI).

Landet siktar både mot månen och Mars och ser dessutom rymden som en allt viktigare militär arena.

Samtidigt varnar experter för att Kinas militära ambitioner i rymden kan förändra den globala maktbalansen.

Nu större än Ryssland

På bara två decennier har Kina gått från att vara en uppstickare till att ha passerat Ryssland i rymdsatsningar.

När den internationella rymdstationen ISS snart pensioneras kommer Kina stå ensamma med en fungerande rymdstation i omloppsbana.

“Det är första gången på länge en nation ensam bestämmer över en rymdstation. Det säger något om Kinas ställning som stormakt i rymden”, säger Anna Maria Wårlind, forskare vid FOI.

Kinas rymdambitioner är också en del av en större vision. Utrikesmagasinet rapporterar att president Xi Jinping har kallat rymdsatsningen en nationell dröm:

“Att utforska det enorma kosmos, utveckla rymdindustrin och bygga Kina till en rymdmakt är vår eviga dröm”.

ANNONS

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Rekordår för RLVNC: "Visar att vår affärsmodell fungerar"

14 feb. 2025

Månen – nästa geopolitiska slagfält?

Med Kina i ledningen varnade USA:s rymdstyrelse och NASA redan 2023 för att framtiden i rymden kunde avgöras inom de kommande två åren.

Utrikesmagasinet rapporterade att Nasas chef såg en risk att Kina skulle ta permanent kontroll över strategiskt viktiga områden på månen, på samma sätt som landet byggt militära baser i det omstridda Sydkinesiska havet.

Farhågan var att Kina skulle lägga beslag på resursrika områden på månen och neka andra nationer tillträde.

“Kinas utveckling i rymden har skett häpnadsväckande snabbt, och det finns en reell sannolikhet att de kan komma i kapp och till och med överträffa USA”, varnade en anonym general inom den amerikanska rymdstyrkan redan för två år sedan.

Nu, 2025, står det klart att Kinas framsteg i rymden har fortsatt i hög takt – och att de nu har ett försprång.

Kina ett säkerhetshot

Samtidigt väcker Kinas rymdexpansion oro globalt.

ANNONS

Säkerhetshotet från landet pekas ut som de främsta hotet mot Sverige i både Säpos och den militära underrättelsetjänsten Musts analyser.

Enligt FOI ser Kina rymden som en ny krigsskådeplats, där teknik för övervakning och strategiska militära insatser utvecklas i snabb takt.

“Med dagens instabila geopolitiska läge måste man förstå att konflikter på jorden kan eskalera, och konflikter kan färdas ut i rymden”, säger Wårlind.

Digital dominans genom satelliter

Trots sin tekniska självständighet strävar Kina efter att stärka sitt internationella rykte genom samarbeten.

Deras nya rymdstation öppnas för utländska forskare, och de driver månprojekt tillsammans med Ryssland.

Samtidigt skapar de egna satellitnätverk, likt SpaceX Starlink, för att erbjuda bredbandsinternet globalt.

Ett av dessa projekt är Spacesail, en kinesisk statsstödd konkurrent till Starlink, som redan har skrivit avtal med Brasilien och diskuterar samarbete med över 30 länder.

Den brasilianska regeringen har länge sökt alternativ till Elon Musks satellitnätverk och ser nu Kinas satsning som en möjlighet att minska beroendet av västerländsk teknologi.

ANNONS

“På så sätt skaffar man sig inflytande över andra staters rymdsatsningar och kan använda det som hävstång i förhandlingar”, säger Wårlind.

Spacesail är en del av Kinas ambitiösa projekt Qianfan (“Thousand Sails”), som syftar till att skjuta upp 15 000 satelliter till 2030 – fler än någon annan aktör utanför USA.

Vad händer härnäst?

Med en tydlig långsiktig strategi och femårsplaner är det troligt att Kina kommer att fortsätta sin expansion i rymden.

“De satsar på att utveckla forskning och närvaro både på månen och bortom månen, vidare mot Mars. De vill framstå som ett alternativ till det västligt ledda rymdsamarbetet”, förklarar Wårlind.

Men landet står också inför utmaningar, inte minst kring bristen på internationella samarbeten och en allt mer politiskt styrd rymdverksamhet.

Världens ögon är nu riktade mot Kinas nästa drag – och på hur deras rymdstrategi påverkar den globala maktbalansen.

Läs även: NASA söker svar vid solsystemets gräns – vad döljer sig där? Dagens PS

Läs även: Rymden blir nya “vilda västern” när Kina växlar upp. Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Linn Kolar
Linn Kolar

Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor. 

Linn Kolar
Linn Kolar

Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor. 

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS