Dagens PS

Äntligen – mer hummer i Sveriges vatten

hummern
Nu ser framtiden för svenska humrar ljusare ut. (Foto: AP / Pat Wellenbach / TT)
Julia Lundberg
Julia Lundberg
Uppdaterad: 15 feb. 2025Publicerad: 15 feb. 2025

Hummern, som tidigare har haft det svårt i vårt vatten, har under de senaste åren visat på en märkbar återhämtning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

För några decennier sedan ansågs hummern vara i en allvarlig nedgång på grund av överfiske.

Men dagens situation visar på en positiv utveckling, något som kan förklaras av striktare regler, nya arbetsmetoder och ökat miljömedvetande bland både fiskare och myndigheter.

Läs mer från mig och prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Tidigare hotade

Förra året flaggade Sveriges lantbruksuniversitet om det låga antalet humrar i svenskt vatten.

Det hårda fisket, särskilt från fritidsfisket som är svårt att reglera, har bidragit till att antalet humrar inte återhämtade sig.

Sedan 1960-talet har fisketrycket varit den främsta orsaken till minskningen, där fler tinor och större fångster ledde till färre humrar i havet.

Även om man har infört vissa regleringar, senast 2017, var de inte tillräckliga för att vända trenden.

ANNONS

Senaste nytt

Nya arbetssätt inom hummerfisket

ANNONS

Men nu, äntligen, ser det ljusare ut för hummerns framtid, enligt en ny rapport.

”Beståndsstatusen har förbättrats de senaste åren”, säger Andreas Sundelöf på Havsfiskelaboratoriet i Lysekil.

En förklaring till den positiva utvecklingen är de nya arbetssätt som har implementerats inom hummerfisket.

Fiskare har blivit mer medvetna om miljön och de ekologiska konsekvenserna av sitt fiske.

Nu har man även infört fler innovativa metoder för att fånga hummer på ett skonsamt sätt.

Det förklarar Sveriges Radio.

Framtiden för hummern i Sverige

Med tanke på de senaste framstegen finns det anledning att vara optimistisk om hummerns framtid i svenska vatten.

Förutsatt att nuvarande regler och arbetssätt fortsätter att tillämpas, finns det goda chanser att hummern, som tidigare var på väg mot utrotning i vissa områden, kommer att kunna återhämta sig och förbli en viktig del av Sveriges marina ekosystem.

ANNONS

Se även:

Ny unik fisk upptäckt i Östersjön. Dagens PS

Små kräftor? Här är förklaringen. Dagens PS

Helgtipset: Så fiskar du din egen hummer. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Julia Lundberg
Julia Lundberg

Frilansskribent på Dagens PS sedan 2023 som bevakar mat, vin och krogar.

Julia Lundberg
Julia Lundberg

Frilansskribent på Dagens PS sedan 2023 som bevakar mat, vin och krogar.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS