Dagens PS

AI i cockpit – samarbete utan ansvar

Vem tar över spakarna i cockpit – AI eller piloterna, eller kanske som ett team?
Vem tar över spakarna i cockpit – AI eller piloterna, eller kanske som ett team? (Foto: Pexels)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 20 feb. 2025Publicerad: 20 feb. 2025

AI tar över samhället men i flygplanets cockpit ser det ut som att utvecklingen går långsamt. AI har till viss del redan tagit över kontrollen av flygplanen men när det kommer till den sista säkerhetsöversikten lär det fortsatt vara människor bakom spakarna, ännu ett bra tag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

USA satsar redan på AI-kontrollerade stridsflygplan. Hela tusen sådana inom några år.

När det gäller flygplan med hundratals passagerare ombord förändras dock bilden.

Säkerheten i fokus

Där går utvecklingen betydligt långsammare, och det finns givetvis en baktanke med det: säkerheten.

AI kommer säkerligen få ännu mer ansvar i cockpit framöver, men det lär ta många år.

Till att börja med kommer det röra sig om fraktflygplan och militära drönare. Passagerarflyg kan bli delvis autonoma, där piloter fungerar mer som övervakare snarare än aktiva operatörer, och det lär dröja åtminstone ytterligare tio år, enligt Robb Report.

ANNONS

Senaste nytt

AI blir assistenter till piloter

De närmaste åren ser det ut som att AI kommer fungera som assistenter till piloter, genom att till exempel analysera data och upptäcka potentiella faror eller problem.

Så småningom kan piloter och AI börjar arbeta mer som ett team där AI tar större ansvar för specifika uppgifter som automatiserade starter och landningar.

ANNONS

Effektivare flygningar

Det blir fortsatt piloterna som har huvudansvaret för flygningarna men kan lita på AI för att optimera flygrutter och hantera nödsituationer mer effektivt.

“I slutändan handlar det om att minska pilotens arbetsbelastning och göra flygningen säkrare”, säger Robin Riedel, en flygingenjör och certifierad pilot.

Tryggare med piloter i cockpit

Och det är just säkerheten som fortsatt står i fokus, där ingen riktigt vill lämna över spakarna fullt ut till AI.

“Folk känner sig trygga med en mänsklig pilot i cockpit”, klargör Robin Riedel men fastställer att det i slutändan ändå handlar om ett samarbete mellan tekniken och människor.

“AI är inte 30 år bort. Det finns redan i cockpit”, säger han och pekar på att tekniken redan används inom exempelvis flygplansdesign, drift och underhållsplanering.

Läs även:

Så kan AI rädda kablarna i havet. Dagens PS

ANNONS

Så lanseras Musks AI-utmanare. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS