Dagens PS

Fastighetsmarknaden: "Antalet 80-åringar förväntas dubblas"

David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 27 nov. 2024Publicerad: 27 nov. 2024

Fastighetsmarknaden må vara skakig men omsorgsfastigheter ett av de segment som ser en snabbt ökad efterfrågan kommande år. Vad driver utvecklingen, vilka är utmaningarna och hur ser efterfrågan ut?

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Getinge
Spela klippet
Trading Direkt

Strålande för Getinge – andra vårdbolag kämpar på börsen

03 feb. 2025
Spela klippet
Makro

Teknisk analys: OMXS30 stärktes av Hexagon medan hög volatilitet oroar

01 feb. 2025
Thedéen och räntan
Spela klippet
Trading Direkt

Experten: Därför sänker Riksbanken räntan igen

28 jan. 2025
Spela klippet
Trading Direkt

Nytt index för börsnoteringar

28 jan. 2025

Dagens PS Studio gästades av Dan Sehlberg, vd och grundare för Sehlhall Fastigheter, verksam i branschen sedan 15 år tillbaka för att beskriva läget för fastighetstypen.

Hjälper samhällets sköraste människor

Omsorgsfastigheter är samlingsnamnet för exempelvis äldreboenden och trygghetsbostäder.

“Det handlar om att ta hand om de mest sköraste personerna i vårt samhälle”, säger Dan Sehlberg när han han beskriver omsorgsfastigheternas syfte i programmet.

Fastighetsägare håller andan – osäker framtid för investerare

Affärerna på den kommersiella fastighetsmarknaden har minskat kraftigt efter stigande räntor. Priserna har sjunkit med 20 procent sedan 2022 och många frågar sig om det värsta ännu vänta.

Och det är en fastighetstyp som blir allt viktigare på fastighetsmarknaden i takt med en åldrande befolkning. Den demografiska kurvan förskjuts mot mer och mer “årssrika” personer i hela västvärlden.

“Antalet personer över 80 år i Sverige förväntas fördubblas inom några år vilket givetvis ökar behovet av vård och omsorg”, berättar Selhall Fastigheters vd i studion.

Den kommersiella fastighetsmarknaden i övrigt har dämpats kraftigt på grund av stigande räntor, vilket har sänkt priserna med cirka 20 procent sedan 2022.

ANNONS

Senaste nytt

En utmaning som inte övriga fastighetsmarknaden har

ANNONS

Omsorgsfastigheter möter dock samma utmaningar som andra delar av fastighetsmarknaden; finansiering, markfrågor och tillstånd.

Men den kanske största utmaningen skiljer omsorgsfastigheter från fastighetsmarknaden i stort; brist på personal.

“Det spelar ingen roll hur mycket JAS-plan försvarsmakten bygger om de inte har piloter som kan köra planen”, exemplifierar Dan Sehlberg och fortsätter;

“Vi behöver få in väldigt väldigt många människor i omsorgsyrken och här försöker vi som fastighetsägare att se hur vi kan bidra med att skapa bra och värdiga miljöer som kan attrahera personal.”

Mer om omsorgsfastigheter och Selhallfastigheters arbete för att bland annat lösa personalbristen kan du läsa här.

Se mer i videon ovan.

Mer från PS Studio:

USA:s galna börsår – jackpott för svenska pensionsfonder – Dagens PS

Så utsattes 80-åringen för bedrägeri: 100 000 borta – på minuter – Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS