Dagens PS

Tung nyhet för svenska bolånetagare

svenska
Chanserna för att USA sänker räntan tidigt i år minskar nu kraftigt, vilket direkt slår mot svenska låntagare. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 09 jan. 2024Publicerad: 06 jan. 2024

USA:s jobbmarknad slog förväntan, men det är ingen glad nyhet för svenska bolånetagare som hoppas på lägre räntor.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Den överraskande starka jobbstatistiken i USA riskerar att upprätthålla inflationen och det grusar i mångt och mycket förhoppningarna om tidiga räntesänkningar i år från Federal Reserve.

TT skriver på SvD.se att sannolikheten för att den amerikanska centralbanken sänker redan redan i mars, som marknaden utgått från, sjunkit till 50 procent.

ANNONS

Därför påverkar det svenska låntagare

I stället för sex räntesänkningar lutar det nu åt att Fed bara sänker räntan fem gånger, enligt prognosmakarna.

Svenska bolånetagare påverkas direkt av det som händer i USA. Om räntan blir kvar på en högre nivå där kommer räntan att förbli hög även i Sverige.

Där till utgör den svaga kronan ett fortsatt hot. Om den svenska växelkursen inte rycker upp sig kan det förvärra inflationen i Sverige och sätta käppar i hjulet för de räntesänkningar från Riksbanken som experter och marknaden prisat in.

Den svenska styrräntan ligger i dag på 4 procent. Det har gjort både bolån och andra krediter dyrare ur ränteaspekt.

Läs även: Första förlustveckan på 2,5 månader i NY Dagens PS

ANNONS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Prisvärda hälsotester via blodprov

Prisvärda hälsotester via blodprov i samarbete med Karolinska Universitetslaboratoriet, Unilabs och SYNLAB. Fram till 26 mars 10% rabatt på valfri hälsokontroll (ej årliga, Sthlm3 & samarbeten). Använd rabattkoden "hälsa" i kassan vid beställning.

Beställ här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]