Han köper nu pappret – “som ingen annan vill ha”.
Ratad aktie lockar kände miljardären

Mest läst i kategorin
Så uttrycker han det själv, Sven-Olof Johansson, vd på Fastpartner, som i flera sammanhang i affärspressen beskrivits som en fastighetskung.
Om han skulle stoppa in en miljon kronor på börsen, så skulle det vara i den svenska klädjätten H&M, säger han, trots att aktien upplever stor turbulens på börsen och ratas av flera aktieexperter.
“Jag gillar och köper en aktie som heter H&M – som ingen annan vill ha. Jag tror att det bolaget har alla förutsättningar genom att man har en närvaro på 4.500 platser i världen där man har den största befolkningstätheten”, säger Sven-Olof Johansson på DiTV:s Börsmorgon.
Han tror att börsen som helhet toppat, men bedömer ändå att H&M:s aktie har potential att rycka upp sig, förutsatt att ledningen tar fram en smart strategi för bolagets e-handelsaffär, säger han till Börsmorgon.
Läs mer från PS Sparande nedan:
Åtta gånger pengarna med smart strategi >
Fondproffsen börsvarnar: ”Döda pengar” i tio år >
NCC och Ratos rasar på Stockholmsbörsen >

Detta är en artikel publicerad på uppdrag av en sponsor. Innehållet i dessa artiklar reflekterar inte Dagens PS eller redaktionens åsikter.

Detta är en artikel publicerad på uppdrag av en sponsor. Innehållet i dessa artiklar reflekterar inte Dagens PS eller redaktionens åsikter.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.