Storbanken SEB kan komma att banta personalstyrkan rejält.
Källor: SEB kan sparka hundratals anställda


Mest läst i kategorin
Det i Tyskland när banken går från att vara en lokal bank till en filial.
Totalt kan endast 100 personer få vara kvar efter omstöpningen, skriver Svenska Dagbladet och hänvisar till källor. I dag har SEB cirka 440 anställda i landet. Under året har banken lagt ned sina kontor i Düsseldorf och Hamburg vilket gjort att styrkan har bantats.
“Vi kommer i ett längre perspektiv att vara färre än vad vi är i dag i Tyskland”, säger Viveka Hirdman-Ryrberg, kommunikationschef på SEB, som svar på en fråga om hur många av de nuvarande anställda som kommer att få behålla jobbet framöver.
SEB släpper sin kvartalsrapport nu på onsdag.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.