Regeringen presenterar nu ett åtgärdspaket för att komma till rätta med den höga arbetslösheten i den utdragna lågkonjunkturen.
Regeringen straffar "skolkare" från jobbåtgärder
Mest läst i kategorin
Bland annat ska kunskaperna öka i svenska för att få ut grupper av utrikes födda som står längst från arbetsmarknaden, det handlar bland annat om att fler ska få utbildning.
Deltagare i arbetsmarknadspolitiska program som missköter sig kommer att straffas med “kännbara sanktioner”, där stramar regeringen nu åt regelverket, heter det.
Kännbara sanktioner väntar fuskare
I fjärde kvartalet 2025 uppgick den svenska arbetslösheten enligt Statistiska centralbyrån (SCB) till 8,4 procent, en ökning med 0,4 procentenheter på årsbasis.
Bland utrikes födda är arbetslösheten nästan tre gånger så hög jämfört med inrikes födda.
Även ungdomsarbetslösheten ökar kraftigt och nådde 23,6 procent under sista kvartalet i fjol.
Det är nästan på samma höga nivå som under pandemin.
I december 2024 uppgick antalet inskrivna arbetslösa på Arbetsförmedlingen till 370 000 personer, säsongsrensat, och det är främst personer med kort utbildning, är utomeuropeiskt födda och som har en funktionsnedsättning som står för en större andel av de långtidsarbetslösa i landet.
Senaste nytt
Ansvarig minister: “Det finns jobb”
“Vi ser att den utdragna lågkonjunkturen påverkar individer som vanligtvis är starka på arbetsmarknaden. Det finns jobb att söka och flera arbetsgivare söker efter den rätta kompetensen. Det är viktigt att förhindra att hamna i långtidsarbetslöshet, varför regeringen prioriterar insatser för att få de ekonomiska hjulen att snurra igen”, säger arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson (L) i ett pressmeddelande.
I dag får den som är arbetslös enbart en varning om han eller hon inte deltagit i en insats, aktivitet eller åtgärd, eller inte sökt en anvisad utbildning.
Nu blir det tuffare tag
“Att bli arbetslös kan drabba vem som helst och det är ingen skam. Att däremot inte söka den utbildning eller delta i den insats som du anvisas till är oacceptabelt. I tider av hög arbetslöshet riskerar man som jobbsökande att fastna i långtida utanförskap om man inte gör vad man kan. Därför avser regeringen att strama åt regelverket och införa mer kännbara sanktioner för när en deltagare i arbetsmarknadspolitiska program på olika sätt missköter sitt arbetssökande”, förklarar Mats Persson.
Regeringens åtgärder mot arbetslösheten:
Regeringen genomför en rad åtgärder för att flera arbetslösa ska komma i arbete. Det handlar om att:
- Lägga om integrationspolitiken så att den blir mer kravbaserad. Regeringen har infört ett nytt integrationspolitiskt mål med fem delmål, varav ett fastslår att integrationspolitiken ska bidra till språklig integration.
- Öka antalet deltagare i arbetsmarknadsutbildningar. Regeringen gav i december 2024 Arbetsförmedlingen i uppdrag att redovisa en plan för hur myndigheten ska öka antalet deltagare i sådana.
- Förbättra möjligheterna för att fler ska gå en yrkesutbildning. Under 2025 satsar regeringen 900 miljoner kronor på regional yrkesinriktad vuxenutbildning (regionalt yrkesvux). Det innebär 11 000 nya platser inom yrkesutbildning för vuxna.
- Förbättra förutsättningarna för personer med funktionsnedsättning att komma i arbete. Arbetsförmedlingen fick i december 2024 i uppdrag att öka kännedomen om de insatser som finns tillgängliga för personer med funktionsnedsättning vid en anställning.
- Genomförandet av en bidragsreform för fler i arbete. Regeringen har initierat ett utredningsarbete med sikte på en bidragsreform i tre delar. Det handlar om ett bidragstak för att bidragen inte ska vara högre än inkomsten vid arbete, en successiv kvalificering till den svenska välfärden och ett aktivitetskrav för rätt till försörjningsstöd.
Läs även: Kompetensbrist – men resurser sätter stopp för utbildning Dagens PS
Läs också: Arbetslösheten ökar brett – högsta på tre år Dagens PS
Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.
Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.