Elprisexpert konstaterar att “tajmingen blev olycklig” när ett omfattande reaktorstopp nu ska äga rum – skyhöga elpriser hotar.
Höga elpriser hotar igen: "Tajmingen olycklig"


Mest läst i kategorin
Det är Sveriges största reaktor, reaktor 3 vid kärnkraftverket i Oskarshamn, som ska stängas ned för underhåll.
Följden väntas bli skenande elpriser på nytt.
Det här uppger TT på DN.se och berättar att reaktorn vid Oskarshamn är planerad att stängas av från fredag och nio dagar framåt.
Samtidigt räknar meteorologerna med vinter och kyla vilket per automatik ökar elförbrukningen.
Där till är Ringhals 4 ur drift det här kan sammantaget utlösa “riktigt höga priser” på el, säger elmarknadsanalytikern Christian Holtz till nyhetsbyrån i artikeln på DN.se och konstaterar tajmingen av reaktorstoppen i Oskarshamn “blev olycklig”.
Hans tips till elkonsumenter är att skruva ned temperaturen på värmen ett par grader under dagtid och höja på natten.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Prisvärda hälsotester via blodprov i samarbete med Karolinska Universitetslaboratoriet, Unilabs och SYNLAB.Fram till 26 mars 10% rabatt på valfri hälsokontroll (ej årliga, Sthlm3 & samarbeten). Använd rabattkoden "hälsa" i kassan vid beställning.