Dagens PS

Fyra av tio har inte koll på sin pension

Två miljoner har inte koll på sin pension
Öppna pensionsbeskedet – vare sig det är det orange kuvertet eller ett årsbesked för tjänstpensionen. Två miljoner svenskar har ingen koll. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 04 mars 2025Publicerad: 04 mars 2025

Det är pensionsbeskedens tid – men nu visar undersökningar att miljoner svenskar hoppar över att ta del av sina årsbesked.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Fora är den oberoende valcentralen för Avtalspension SAF-LO vilket innebär att Fora guidar företag och deras anställda rätt när det gäller kollektivavtalade pensions- och försäkringslösningar.

Fora ägs gemensamt av LO och Svenskt näringsliv och arbetar utan vinstintresse. Varje år förmedlar Fora drygt 24 miljarder kronor i premier och avgifter till 232 000 företag och cirka 4,7 miljoner människor som omfattas av de kollektivavtalade försäkringar Fora administrerar.

Denna tid på året med dess orange kuvert, pensionsuppgifter, tjänstepensionsbesked och dylikt är Fora som mest aktuellt för miljoner svenskar.

Med start mars får miljoner svenskar sina pensions- och årsbesked om den kollektivavtalade tjänstepensionen i brevlådan.

Fyra av tio läser inte

Men en stor del av oss tar aldrig del av de besked som förmedlas. Enligt undersökningar läser fyra av tio privatanställda inte den information de får om sin tjänstepension, en andel som motsvarar två miljoner individer.

Det var förra året två undersökningar genomfördes efter att pensionsbeskeden skickats ut. Dels gjordes en undersökning med anställda som har tjänstepensionen ITP, tjänstemän, och dels en undersökning med anställda som har Avtalspension SAF-LO, arbetare.

Av 1000 telefonintervjuade med ITP svarade 63 procent att de läst eller skrollat igenom årsbeskedet från Avtalat.

Av 400 telefonintervjuade med Avtalspension SAF-LO sade 60 procent att de läst igenom sitt pensionsbesked från Fora.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Rekordår för RLVNC: "Visar att vår affärsmodell fungerar"

14 feb. 2025

Viktigt ha koll på sin pension

Varje vår skickar Avtalat ut ett årsbesked om tjänstepensionen ITP till 2 miljoner privatanställda tjänstemän.

Fora skickar motsvarande pensionsbesked till 3 miljoner privatanställda arbetare med Avtalspension SAF-LO. Utskicket når den anställda antingen digitalt via Kivra eller i den vanliga brevlådan.

I beskedet får den anställda en överblick av vad tjänstepensionen innehåller, hur mycket tjänstepension hen hittills har tjänat in och vilka pensionsbolag som förvaltar pensionspengarna. Det finns också information om de kollektivavtalade försäkringar som ingår i kollektivavtalet, förutom tjänstepensionen, skriver Fora.

”Många saknar kunskap”

”Vi vetatt många anställda saknar kunskap om sin kollektivavtalade tjänstepension och det försäkringsskydd som ingår. Att öka kännedomen är ett av Avtalats mål och vår ambition är att alla ska förstå och uppskatta pension och försäkring via jobbet, även innan det behövs”, säger Niklas Hjert som är vd för Avtalat.

”Att läsa sitt besked är väl investerad tid som lönar sig och i slutändan kan innebära mer i tjänstepension den dagen det är dags att gå i pension”, säger Thomas Billberger, pensionsspecialist hos Fora.

Årsbesked om tjänstepensionen ITP skickas från Avtalat med start 10 mars. Motsvarande pensionsbesked om Avtalspension SAF-LO skickas från Fora från 1 april.

 Ditt val kan göra dig fattigare på äldre dar. Dagens PS

ANNONS

Tipsen: Så får du pensionen att växa i år. Dagens PS

Arbetande pensionärer får kraftig sänkt skatt. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS