06 apr. 2025

Antal läsare idag: 126 583

Dagens PS

FMI granskar prissättningen på bostäder

Lockpris Mäklare Bostadsmarknaden FMI
För första gången har FMI återkallat registreringen för en mäklare. (Foto: TT)
Rosanna Smeds
Rosanna Smeds
Uppdaterad: 27 maj 2021Publicerad: 24 juni 2020

FMI (Fastighetsmäklarinspektionen) får in rekordmånga anmälningar om lockpriser på bostäder. Därför väljer nu FMI att granska tjugofem mäklares prissättning. Samtidigt har de för första gången återkallat registreringen för en mäklare som använt sig av lockpriser vid upprepade tillfällen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

En tredjedel av alla anmälningar till FMI under januari-maj 2020 handlade om lockpriser. Lockpris är när mäklaren medvetet satt ett pris lägre än bostadens värde eller under det säljaren är beredd att sälja för.

– Det finns en tydlig frustration bland konsumenter som anser att vissa mäklare försöker locka fler spekulanter till visningar genom att sätta låga utgångspriser, säger David Johansson, tillsynschef på FMI.

ANNONS

Därför har nu FMI startat en tematisk granskning av lockpriser. Tjugofem mäklare ska tillhandahålla förteckningar över ett antal förmedlingsuppdrag till FMI, som sedan kommer att granska prissättningen.

– Granskningen kommer att pågå under hösten och planeras vara färdig i slutet av året så att ett resultat kan presenteras under inledningen av 2021, säger David Johansson.

Läs mer här: Lockpriser anmäls allt oftare – FMI granskar prissättningen

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rosanna Smeds
Rosanna Smeds

Skribent och researcher

Rosanna Smeds
Rosanna Smeds

Skribent och researcher

ANNONS
Prisvärda hälsotester via blodprov

Prisvärda hälsotester via blodprov i samarbete med Karolinska Universitetslaboratoriet, Unilabs och SYNLAB. Fram till 26 mars 10% rabatt på valfri hälsokontroll (ej årliga, Sthlm3 & samarbeten). Använd rabattkoden "hälsa" i kassan vid beställning.

Beställ här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]