Dagens PS

Expert: Prisraset har bara börjat...

Bostadsköparna är fortsatt osäkra och avvaktande
Bostadsköparna är fortsatt osäkra och avvaktande
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 10 dec. 2018Publicerad: 10 dec. 2018
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spår att bostadspriserna faller med ytterligare uppåt tio procent den närmaste framtiden.

“Om Riksbanken höjer reporäntan som förväntat räknar vi med att bostadspriserna kommer att falla med ytterligare nästan tio procent fram till 2022.”

ANNONS

Det säger SBAB:s chefsekonom Robert Boije till Göteborgs-Posten.

“Generellt beror nedgången i bostadspriserna på att det har varit en extremt snabb uppgång i nyproduktionen, en uppgång nära identisk med den i slutet av 80-talet. Andra förklaringar är bankernas stramare kreditgivning som följt i spåren av Finansinspektionens införande av amorteringskravet”, fortsätter SBAB:s chefsekonom, som även konstaterar att det är allvarligt problem att Sverige står utan regering då detta bromsar viktiga bostadsreformer, menar han.

“Den här typen av problem behöver få en lösning”, slår Robert Boije fast i GP.

När banker och andra sparinstitut inte kan erbjuda någon ränta att tala om så vill vi erbjuda ett bra alternativ. Hos oss får du hög ränta från första kronan. Upp till 10%.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Prisvärda hälsotester via blodprov

Prisvärda hälsotester via blodprov i samarbete med Karolinska Universitetslaboratoriet, Unilabs och SYNLAB. Fram till 26 mars 10% rabatt på valfri hälsokontroll (ej årliga, Sthlm3 & samarbeten). Använd rabattkoden "hälsa" i kassan vid beställning.

Beställ här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Åsa Wallenrud om hybrid- och elbilar som lämnar landet
Spela klippet

Svenska hybridbilar lämnar landet: "Vanligt folk har inte råd"

Svenska hybrid- och elbilar lämnar landet i en oroväckande takt, visar nya trender i bilbranschen. Ekonomiska utmaningar och förändrade konsumtionsmönster tvingar fram en export som kan hota Sveriges klimatmål. ”Det går utför när det kommer till hållbarheten”, varnar motorjournalisten Åsa Wallenrud. Hon pekar på att både elbilar och hybridbilar försvinner från den svenska marknaden i […]