Dagens PS

Dystert: Svenskens optimism sjunker som en sten

Halverad optimism: Dubbelt så många tror att deras ekonomi kommer bli sämre i år
Dubbelt så många tror att deras ekonomi kommer bli sämre i år (Foto: Pexels)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 29 apr. 2025Publicerad: 29 apr. 2025

Förtroendet för den egna plånboken har rasat sedan årsskiftet. Det visar en ny undersökning. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Felicia Schön
Spela klippet

Så förvandlar du din skatteåterbäring till årets investering

28 apr. 2025

Vissa saker går förvisso åt rätt håll. Bland annat föll inflationen i mars tillbaka efter att ha ökat i februari. Detta innebär att de tidigare dödförklarade räntesänkningarna inte längre är fullt så döda. 

Dessvärre går mycket annat åt fel håll – och det märks på svenskens optimism.

Vill du få dagens viktigaste nyheter direkt i inkorgen?

Halverad optimism 

I januari trodde 24 procent av svenskarna att deras ekonomi skulle bli bättre under året. Nu i april är den siffran nere på 12 procent. Detta enligt en ny undersökning från Verian på uppdrag av Hypoteket.

Samtidigt har andelen som tror att ekonomin kommer försämras dubblerats från 13 till 26 procent. 

Majoriteten, 58 procent, tror i sin tur att läget förblir oförändrat.

Läs även: Bopriser: Här sjunker optimismen som en sten. Dagens PS

ANNONS

Senaste nytt

Tulloro, ränteläge och börsfall påverkar

ANNONS

Enligt Hypoteket syns pessimismen tydligt i en tid präglad av ekonomisk oro, både i Sverige och globalt. 

Osäkerhet kring ränteläget, en svajig börs och signaler om sämre tillväxt påverkar svenskarnas framtidstro. 

Därtill är en växande skara svenskar oroliga för Trumps tullar. Om tullarna blir kvar kan de påverka konjunkturen även i Sverige. Om EU slår tillbaka med höjda tullar på amerikanska varor blir det dessutom dyrare i Sverige, och köpkraften minskar. Det säger Klas Eklund, ekonom på Dahlgren capital, till TV4 Nyheterna

Och detta är svenskarna medvetna om. Hela 79 procent av de tillfrågade är oroliga för att tullarna ska skada svensk ekonomi.

Skaffa superkoll på din ekonomi

Claudia Wörmann, boendeekonom på Hypoteket, rekommenderar alla som känner ekonomisk oro att ta ett aktivt grepp om sin situation:

“Det finns en rad faktorer som kan ha lett till att pessimismen tilltagit. Känner du dig pessimistisk och bedömer att ekonomin kommer att försämras kan det vara bra att gå igenom din privatekonomi grundligt för att se om du kan förbättra något. Att skaffa sig superkoll på sin egen privatekonomiska situation kan ta udden av en del av oron just nu”, säger hon. 

Tips för att minska oron

I samband med undersökningen delar Hypoteket med sig av ett gäng tips för att stärka hushållsekonomin:

ANNONS
  • Gå igenom boendekostnader och jämför räntor
  • Se över elavtal, försäkringar och abonnemang
  • Gör en veckobudget och planera måltider
  • Samla dyra lån och byt bank om det lönar sig
  • Byt till energisnål belysning och sänk inomhustemperaturen
  • Fundera på att hyra ut ett rum om det är möjligt

Och om ekonomin ändå inte går ihop – ta kontakt med fordringsägare direkt för att undersöka möjligheter till uppskov eller avbetalning, uppmanar Hypoteket.

Läs också: Optimism: Så mycket mer kräver svenskarna i lön. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS