Dagens PS

Deklarera second hand-prylar? Så undviker du straffavgift 

Deklarera second hand
Har du gjort vinst på dina försäljningar är det värt att se över deklarationen (Foto: Lars Schröder/Jonas Ekströmer/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 06 mars 2025Publicerad: 06 mars 2025

Har du sålt barnkläder på Vinted, en soffa på Blocket eller några vintageprylar på Tradera? Då kan det vara dags att se över deklarationen. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I år riktar Skatteverket in sig på second hand-försäljningar.

Om du har intäkter från digitala plattformar kan du med andra ord räkna med att Skatteverket kommer att granska uppgifterna minutiöst i årets deklarationsrunda. 

“Enligt uppgift kommer Skatteverket att granska vissa områden extra noga. Sedan 2023 är plattformar som Blocket, Sellpy och Tradera skyldiga att lämna uppgifter till Skatteverket om personer som har sålt varor via deras tjänster. Nytt för i år är att dessa uppgifter även syns direkt i inkomstdeklarationen”, berättar Ola Aronsson, skattejurist på Familjens Jurist, för Dagens PS. 

Läs även: Nu kommer deklarationen – tänk på detta. Dagens PS

Stor risk för fel 

Anledningen till att Skatteverket granskar just second hand-försäljningen noggrant är enkel. Det berättar Åsa Ekström, deklarationsexpert på Skatteverket, för SVT.

“Vi riktar in våra kontroller där vi anser att det är störst risk för fel, och vi vet att störst risk är oftast där man själv ska fylla i en uppgift”, säger hon. 

ANNONS

Senaste nytt

Måste du deklarera din försäljning?

Frågan många nu ställer sig är huruvida man faktiskt måste deklarera sin second hand-försäljning. 

ANNONS

Svaret är ja – för vissa. 

“Vinster upp till 50 000 kronor är skattefria”, berättar Aronsson. Han fortsätter: 

“Om beloppet överstiger den gränsen ska 30 procent skatt betalas på vinsten. Det är dock viktigt att komma ihåg att även försäljningar via andra plattformar räknas in i den totala summan, så om du säljer på flera olika ställen under året kan det vara bra att ha koll på hur mycket du sammanlagt har tjänat”.

Skatteverket får uppgifter om att försäljningen har skett, men du måste alltså själv deklarera vinsten – om den överstiger 50 000 kronor. 

Vill du läsa mer? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Så gör du för att deklarera

Om din vinst överstiger 50 000 kronor ska du redovisa den i inkomstdeklarationen.

“Då är det smidigast att göra det digitalt. Du går in och lägger in den här inkomsten vid punkt 7.5, som det heter, inkomst av kapital”, säger Åsa Ekström. 

Du behöver ha koll på: 

ANNONS
  • Vad du sålde varan för
  • Vad du en gång köpte den för
  • Eventuella avgifter eller provisioner vid försäljningen

Det är alltså skillnaden mellan försäljningspriset och vad du en gång betalade för varan som avgör om du behöver deklarera eller inte.

Om du exempelvis ska sälja en soffa som du en gång i tiden köpte för 13 000 kronor – och säljer den för 5 000 kronor – gör du ingen vinst och behöver inte betala skatt. 

Har du inte koll på inköpspriset kan du istället göra ett schablonavdrag med 25 procent av försäljningssumman, enligt Skatteverket

Regelbunden försäljning

Att sälja enstaka begagnade prylar är en sak – men om du regelbundet köper in saker för att sälja dem vidare på exempelvis loppisar eller online, är saken en annan. 

Då ska du skatta för inkomsten som näringsverksamhet och är skyldig att redovisa moms. 

Läs även: Allt du måste veta om din deklaration. Dagens PS

Risk för kontroll och straffavgift

ANNONS

Om du inte deklarerar en försäljning där vinsten passerar gränsen kan det bli dyrt. 

“Är det så att man blir uttagen för kontroll, då är det en skattehandläggare som tar kontakt med dig. Men sen kan det också påföras ett skattetillägg, en slags straffavgift för att du inte har deklarerat den här inkomsten”, säger Åsa. 

Hon får medhåll från Aronsson: 

“Om det handlar om stora belopp kan det dessutom bli en fråga om skattebrott, vilket kan få allvarligare konsekvenser. För att undvika detta är det viktigt att kontrollera att alla inkomster och avdrag är korrekt redovisade”.

Läs också: Fyra av tio har inte koll på sin pension. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS