Dagens PS

Swedbank: Dämpad förväntan hos hushållen

Allt fler tror på stigande bostadspriser
Allt fler tror på stigande bostadspriser
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 27 feb. 2018Publicerad: 27 feb. 2018

Swedbank ser möjliga tecken på att de senaste månadernas turbulens i bostadspriserna har börjat påverka de svenska hushållens förväntningar.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det skriver banken i en kommentar till Konjunkturinstitutets månatliga barometrar, som presenterades på tisdagen.

Barometerindikatorn var ned till 109,5 i februari från 110,1 månaden innan, mot väntade 110,0 enligt Bloomberg News. Nedgången förklaras enligt myndigheten av något mer dämpade signaler från byggföretagen och hushållen.

ANNONS

Konsumentförtroendeindex sjönk till 104,7 (106,7), en bit lägre än väntade 107,2. Mikroindex föll hela 6,4 enheter, enligt KI framför allt på grund av nedjusterade inköpsplaner för kapitalvaror. Samtidigt sjönk indikatorn för bygg- och anläggningsindustrin till 106,2 från 109,5 månaden innan.

Det är tredje månaden i rad som den övergripande barometerindikatorn går ned, men februarivärdet visar enligt myndigheten fortfarande på ett klart ljusare stämningsläge än normalt i svensk ekonomi.

“Nedgången i mikroindex (större inköp) och i byggsektorn kan vara en tidig indikation på att utvecklingen på bostadsmarknaden har börjat påverka hushållens förväntningar”, kommenterar Swedbank.

“Dagens resultat är emellertid neutralt för Riksbanken med ett robust utfall som pekar på en mycket ljusare situation än normal för den svenska ekonomin. Dock var utfallet lägre än marknadens förväntningar och kan tynga kronan”, tillägger banken.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Prisvärda hälsotester via blodprov

Prisvärda hälsotester via blodprov i samarbete med Karolinska Universitetslaboratoriet, Unilabs och SYNLAB. Fram till 26 mars 10% rabatt på valfri hälsokontroll (ej årliga, Sthlm3 & samarbeten). Använd rabattkoden "hälsa" i kassan vid beställning.

Beställ här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]