Dagens PS

Rökte i bostaden – fimpades av hyresvärden

bostaden hyresvärden
Allt fler nobbar vanliga cigaretter men går istället över till vaping. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 06 dec. 2021Publicerad: 06 dec. 2021

Hyresvärden fick nog av mannens bolmande i bostaden och har nu sett till att han blir vräkt från lägenheten, berättar Hem & Hyra.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Mannen fick först en varning av sin privata hyresvärd. Det var för drygt ett år sedan då grannar hade klagat på röklukt och att mannen störde.

Det gick så långt, skriver Hem & Hyra, att folk till och med sa upp sina hyreskontrakt och lägenheter stod tomma.

ANNONS

När värden sedan lät besikta den rökande mannens bostad visade det sig att lägenheten var gravt nikotinskadad. Dessutom var det fullt av sopor i lägenheten varpå mannen uppmanades igen att sluta röka inomhus och även städa sitt hem.

Vid en ny besiktning dagen före julafton i fjol visade det sig att mannen varken hade sluta röka i lägenheten eller städat den.

Fester och lös elkabel i duschen

Dessutom upptäcktes en lös elkabel i duschen, plus att mannen anklagades för att ha uppträtt hotfullt mot grannar och haft högljudda fester.

Ärendet hamnade på hyresnämndens bord där mannen slog ifrån sig anklagelserna och hävdade att han hade sjukdomen kol, vilket gör att han bara kan röka ett par cigaretter om dagen.

Han påstod också att han är för sjuk för att ha fester. Den löshängande elkabeln hade han däremot ingen förklaring till och hyresnämnden gick på den privata hyresvärdens linje och fastställda vräkningen.

Hyresvärden visade bland annat bilder och besiktningsprotokoll som styrkte att bostaden blivit nikotinskadad och var ostädad, berättar Hem & Hyra.

ANNONS

Läs även: Köpte lyxvåning i Stockholm svart – åker på dubbelsmäll

Läs mer: Vanvårdade sin bostad – får betala 800 000 kronor

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Prisvärda hälsotester via blodprov

Prisvärda hälsotester via blodprov i samarbete med Karolinska Universitetslaboratoriet, Unilabs och SYNLAB. Fram till 26 mars 10% rabatt på valfri hälsokontroll (ej årliga, Sthlm3 & samarbeten). Använd rabattkoden "hälsa" i kassan vid beställning.

Beställ här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]