I januari backade priserna på både bostadsrätter och villor i Sverige, däremot stiger bostadspriserna på årsbasis, enligt nya siffror.
Prisfall på bostäder inleder året – försäljningen dippar
Mest läst i kategorin
Prisnedgången på bostadsrätter under årets första månad var 0,9 procent. På villor sjönk priserna i riket med 0,5 procent.
På årsbasis stiger däremot priserna på lägenheter med 5,7 procent på bostadsrätter, och 4,2 procent på villor.
Prisfallet i januari på bostadsrätter i Storstockholm, närmare 2 procent, berodde enligt Svensk Mäklarstatistik på ett lägre antal sålda lägenheter i Stockholms stad där priserna är högre än i länet som helhet.
Priserna i Storgöteborg minskade med 0,5 procent i januari för bostadsrätter, medan de var nära på oförändrade i Stormalmö.
Prisuppgångar i centrala storstäderna med Stockholm i täten
I centrala Stockholm gick bostadsrättspriserna upp med 0,6 procent, vilket var största ökningen, medan både centrala Göteborg och Malmö noterade något mindre prisökningar under årets årets första månad.
“Årstakterna varierar med centrala Stockholm och Göteborg i topp med närmare plus 8 procent och lägst i Malmöområdet med knappa plus 5 procent”, säger Per-Arne Sandegren, analyschef på Svensk Mäklarstatistik, i ett pressmeddelande.
Senaste nytt
Därför sjunker villapriserna i riket och Storstockholm
När det gäller villapriserna sjönk dessa i Storstockholm med 0,3 procent i januari medan de ökade i Storgöteborg med 0,5 procent och 0,9 procent i Stormalmö.
Runt 70 procent av landets villaförsäljningar sker, framgår det, utanför storstadsområdena.
Detta anges som förklaring till varför priserna på villor minskar på riksnivå, där nedgången var nära 1 procent i januari.
På årsbasis går priserna på villor i Sverige upp
“På årsbasis råder dock fortfarande prisökningar i storstadsområdena från knappa 5 procent i Storgöteborg till närmare plus 7 procent i Stormalmö”, säger Per-Arne Sandegren.
I Storstockholm sjönk priserna med 0,3 procent på villor i januari medan de ökade i Storgöteborg med 0,5 procent och 0,9 procent i Stormalmö.
Trenden på bostadsmarknaden under 2024 med ökande antal försäljningar fortsatte även under årets första månad.
Då tar det inte lika lång tid att sälja bostaden
I januari såldes drygt 3 600 villor och 8 400 bostadsrätter, en ökning på 23 procent respektive 8 procent jämfört med samma månad 2024.
“I januari såg vi en för säsongen stark villaförsäljning men något lägre priser. När säljares och köpares förväntningar bättre möts kan det betyda kortare försäljningstider framöver”, säger Oskar Öholm, vd på Mäklarsamfundet, i en kommentar.
Läs även: IMF: Inför fastighetsskatt och skrota ränteavdraget Dagens PS
Läs mer: Just nu: Silverläge på bostadsmarknaden Dagens PS
Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.
Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.
Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra bolån.