Två banker mot strömmen i april, visar sammanställning av Privata Affärer.
Bankerna som höjt när andra sänkt boräntan


Mest läst i kategorin
Compricer är tidningens källa och genomgången visar att två banker, Handelsbanken och Danske Bank, är de enda banker där snitträntan på tre månaders bolån stigit under april.
För Handelsbankens del rör det sig om en snitthöjning av bolåneräntan för tre månader med 0,04 procentenheter till 1,61 procent medan Danske Banks snittränta ökat med 0,05 procentenheter till 1,75 procent.
I snitt hamnar räntan på tremånaderslån på 1,53 procent; att jämföra med 1,55 procent i mars.
Allra lägst ränta, 1,33 procent, erbjuder Landshypotek följt av Hypoteket och Stabelo vars räntor, enligt Privata Affärer, med hänvisning till Compricer, landar på 1,35 procent.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Prisvärda hälsotester via blodprov i samarbete med Karolinska Universitetslaboratoriet, Unilabs och SYNLAB.Fram till 26 mars 10% rabatt på valfri hälsokontroll (ej årliga, Sthlm3 & samarbeten). Använd rabattkoden "hälsa" i kassan vid beställning.