Dagens PS

Allt fler dör med skulder

Enligt Kronofogden är det allt fler svenskar som dör med skulder
Enligt Kronofogden är det allt fler svenskar som dör med skulder. (Foto: TT)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 26 feb. 2024Publicerad: 26 feb. 2024

De senaste åren har antalet personer som dör med skulder ökat. Enligt Kronofogden har de ofta haft sina skulder under en stor del av livet. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

År 2021 hade 18 660 personer som avled skulder hos Kronofogden. År 2022 ökade det antalet med 8 procent, till 20 078 personer, det rapporterar TT i Svenska Dagbladet.

År 2023 ökade antalet med cirka 10 procent, till 22 065 avlidna personer med en skuld hos Kronofogden. 

ANNONS

Det här överensstämmer med det faktum att antalet skuldsatta personer som är 65 år och äldre ökar.

Över hälften av de skuldsatta registrerades för första gången hos Kronofogden för över 20 år sedan och deras skulder växer ofta på grund av räntor.

Att antalet skuldsatta dödsbon ökar har ett samband med den generella trenden i samhället, antalet skuldsatta svenskar har ökat med nästan 7 procent sedan 2021.

Läs mer: Svensken är belånad – livet ut Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

ANNONS
Prisvärda hälsotester via blodprov

Prisvärda hälsotester via blodprov i samarbete med Karolinska Universitetslaboratoriet, Unilabs och SYNLAB. Fram till 26 mars 10% rabatt på valfri hälsokontroll (ej årliga, Sthlm3 & samarbeten). Använd rabattkoden "hälsa" i kassan vid beställning.

Beställ här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS